Ekonomik Gidişat İktidarı Değiştirdi!

Yunanistan’ın yeni merkez sağ başbakanı, tüm Yunan halkının başını tekrar gururla kaldıracağını söyledi.

Yeni Demokrasi partisi kazandığı zaferin ardından, Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Yunan halkının umutlarını boşa çıkarmayacağını söyledi. Alexis Tsipras’ın sol partisi Syriza’nın kemer sıkma politikası ise Yunan halkı tarafından olumlu karşılanmamış gözüküyor. Seçmen, Tsipras’ın kabul ettiği ekonomik önlemleri gördükten sonra Syriza partisinden soğudu.

Ülkedeki işsizlik ve daralan ekonomi de, Syriza’ya verilen desteğe zarar verdi. Seçimde, Tsipras’ın Syriza’sı ikinci oldu. Resmi rakamlara göre yüzde 31.53 oy aldı. Yeni Demokrasi partisi ise yüzde 39.85 oy oranıyla kazanan oldu ve parlamentoda fazladan 50 sandayle kazandı. Yeni Başbakan Mitsotakis, sonucun kendisine değişim için güçlü bir yetki verdiğine değinirken, herkesin başbakanı olacağının da altını çizdi.

GENÇLERE SESLENDİ

Başbakan, düşük vergiler, kamu hizmetlerinin daha da özelleştirilmesi ve Yunanistan’ın alacaklılarıyla, ülkeye daha fazla para yatırmalarına imkan tanıyacak anlaşmaların vaatlerini vermişti. Mitsotakis, Yunan gençlerini daha mutlu görmek istediğini söyledi ve, “Ülkelerine geri dönmelerini sağlayacağım” ifadelerini kullandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Mitsotakis’i net zaferinden dolayı tebrik etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı