Zam dalgası ikinci el otomobile de sıçradı!

Döviz kurundaki hızlı yükseliş sıfır kilometre araçlarda yeni zam dalgası başlatırken, ikinci el araba piyasası da hareketlendi. Sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el araba fiyatlarında yüzde 6’ya varan artışlar olabileceğini belirtiyor.

Zam dalgası ikinci el otomobile de sıçradı!

Son dönemin en gözde yatırım araçlarından biri haline gelen arabada zamlar durulmuyor. Bu hafta döviz kurunda meydana gelen hızlı yükseliş, sıfır kilometre araçlarda yeni fiyat artışlarına neden oldu. Zam dalgası kısa zamanda ikinci el piyasasına da sıçradı. Oto Merkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş, bayrama kadar ikinci el araçlarda fiyatların yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Döviz kurundaki yükselişin ikinci el araba piyasasına etkilerini Ekonomi gazetesine değerlendiren Oto Merkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş, "Kurdaki değişime bağlı olarak sıfır arabalara gelen yüzde 7 ila yüzde arası zamlar, ikinci piyasasına da yansımaya başladı. Dijital bir piyasa olduğu için özellikle ilan sitelerine fiyat yansımaları artık 24 saati bulmuyor" açıklamasını yaptı. Muhammed Ali Karakaş, Kurban Bayramı’nın etkisi, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikinde meydana gelen sorunlara paralel haziran ayının son haftasına kadar ikinci el arabalarda yüzde 4 ila yüzde 6 arasında fiyat artışı öngördüklerini belirtti. Karakaş, ikinci el piyasasında satışlara yönelik beklentilerini ve piyasayı biçimlendirecek gelişmeleri şu şekilde özetledi: "Yaz sezonu, kiralamanın artışı hızı, kurun artış hızı yatırım aracına dönüşe hizmet etmesi, gibi etkiler devam ederse ticaret hızlanır. Bu vaziyette doğal olarak ikinci el de adetler yükselmeye devam eder.

"SATIŞI ASKIYA ALANLAR OLABİLİR"

İkinci el araba pazarında yılsonunda 7.5 milyon adetin üstünde bir satış beklentimiz var." 2022’de 6,4 milyon tane ikinci el araba satılmıştı.

Öbür yandan, döviz kurunun seyrine bağlı olarak araç satışında farklı eğilimler olabileceğine de işaret eden Muhammed Ali Karakaş, "Kurdaki hızlı yükseliş devam ederse birçok kişi araç satışını askıya alıp beklemeye geçebilir" şeklinde konuştu.

"VERGİLERDE ÇEŞİTLİ TAKTIK DEĞİŞİKLİKLERİ BEKLİYORUZ"

Ekonomideki yeni yol haritasının sektörün kaderini tespit edeceğini ifade eden Karakaş, "Hükümetin rasyonel ekonomi politikalarına dönüşü yabancı yatırımcı başta olmak üzere üretici olan markaları da Türkiye de yeni planlar yapmaya sevk edecek. Yeni ekonomi politikalarına dönüş, sürdürülebilirlik, piyasanın tekdüze olması gibi etkilerin minimum 3-4 ayda etkisini göstermesiyle vergide de çeşitli taktik değişiklikleri bekliyoruz. Özellikle elektrik arabası teşvike yönelik vergisel manada tüketiciye avantaj oluşturacak hamlelerin sektörde geniş yankı uyandıracağı kesin. Bu bağlamda kur, faiz, enflasyon dengesinde piyasa kendi yolunu bularak bir fi yatlama yapacak" diyerek konuştu.

Zam dalgası ikinci el otomobile de sıçradı!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın