Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
28°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Ekonomi Türkiye Çelik Üretiminde Avrupa'da Birinciliğe Oynuyor!

Türkiye Çelik Üretiminde Avrupa'da Birinciliğe Oynuyor!

Türkiye Çelik Üretiminde Avrupa'da Birinciliğe Oynuyor! Nea Metal Sahibi Evren Akar ''Dünya ticaretinde en çok ihracat ve ithalata konu olan ürünler sıralamasında demir çelik ürünleri 10. sırada yer alıyor. Çelik üretiminde açık ara önde bulunan Çin, hem ihracat hem de ithalat bakımından tüm dünyada zirvede bulunuyor.” dedi.

5 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Türkiye Çelik Üretiminde Avrupa'da Birinciliğe Oynuyor!

Türkiye çelik üretiminde lider konuma geldi. Geçen yıl İtalya’nın yaklaşık 2 katı, Fransa’nın ve İspanya’nın yaklaşık 3 katı kadar çelik üreten Türkiye’nin önünde tek bir ülke kaldı: Almanya.

Bu üretim kapasitesiyle 2024 yılında Türkiye, Avrupa’nın çelik üretiminde lider konumunda olan Almanya’yı geçip Avrupa’nın 1. çelik üreticisi olma yolunda ilerliyor.

Ülkemiz 2024 yılının ilk 3 ayında toplam 9,5 milyon ton çelik üreterek, dünya da 8. büyük üretici Avrupa’da da Almanya’dan (9,7 milyon ton) sonra 2. büyük üretici olmuştur. 2024 yılında da Çin yine dünyanın geri kalanından fazla üretim yaparak 256,6 milyon tonla birinciliğini sürdürdü. İkinciliği ise önümüzdeki yıllarda adında daha fazla söz ettirecek Hindistan 37,3 milyon ton üretim yaptı.

En çok çelik üreten 10 ülkeden Hindistan ve İran üretimlerinde artış yaşanırken geri kalan 8 ülkede azalış yaşanmıştır.

2013 yılından beri demir çelik işiyle uğraşan hem Türkiye’de hem de dünyanın bazı ülkelerine demir çelik ürünleri pazarlayan NEA METAL’in sahibi Evren Akar, “Dünya ticaretinde en çok ihracat ve ithalata konu olan ürünler sıralamasında demir çelik ürünleri 10. sırada yer alıyor. Çelik üretiminde açık ara önde bulunan Çin, hem ihracat hem de ithalat bakımından tüm dünyada zirvede bulunuyor.” dedi.

Türkiye 35,1 milyon ton çelik üretiminin 15,1 milyon tonunu ihraç ederken değer bakımından sektörün toplam ihracat getirisi 13,9 milyar dolar oldu.

Bugün Türkiye’de 26 elektrik ark ocaklı (EAO), 11 indüksiyon  ocaklı ve 3 bazik oksijen fırınlı çelik fabrikası bulunmaktadır.

Türkiye Çelik Sektörü, devletten teşvik almadan tüm küresel ve yerel çevre standartlarını karşılamayı taahhüt etmektedir. Türkiye'deki çelik üretiminin %72'si Elektrik Ark Fırınları (EAF) ile yapılmaktadır. EAF ile çelik üretimi, Bazik Oksijen Fırınlarıyla (BOF) üretime göre daha düşük CO2 emisyon yoğunluğuna sahiptir. Türkiye %72 EAF kullanım oranıyla Dünya'daki sayılı çevre dostu çelik üretici ülkelerdendir. Bu oran Dünya'da ortalama %29'dur.

Türkiye’nin 1 yıllık enerji harcaması 70 milyar dolar

Güneş enerjisi konusuna da değinen Akar, “Nisan 2024’te, Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre, bir önceki aya kıyasla 1,3 gigavat artış göstererek toplamda 13,9 gigavata ulaştı. Bu gelişme, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin kullanma ve enerji bağımsızlığını güçlendirme yolunda önemli bir ilerlemedir” dedi.

Hedeflerimiz doğrultusunda önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3,5 GW güneş ve 1,5 GW rüzgâr santralini devreye almayı ve 2035 yılı hedefimiz yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payını yüzde 55’e yükseltmek olacaktır.

2024 yılı Mart ayı sonu itibarıyla ülkemiz kurulu gücü 107.959 MW’a ulaşmıştır. 2024 yılı Mart ayı sonu itibarıyla kurulu gücümüzün kaynaklara göre dağılımı; %29,6’sı hidrolik enerji, %23,2’si doğal gaz, %20,2’si kömür, %11,2’si rüzgâr, %11,7’si güneş, %1,6’sı jeotermal ve %2,5’i ise diğer kaynaklar şeklindedir.

Ayrıca Ülkemizde elektrik enerjisi üretim santrali sayısı, 2024 yılı Mart ayı sonu itibarıyla 18.231’e (Lisanssız santraller dâhil) yükselmiştir. Mevcut santrallerin 757 adedi hidroelektrik, 69 adedi kömür, 364 adedi rüzgâr, 63 adedi jeotermal, 363 adedi doğal gaz, 16.144 adedi güneş, 471 adedi ise diğer kaynaklı santrallerdir.

Güneş enerjisinin Türkiye’nin elektrik kurulu gücündeki payı %9,41 seviyesine ulaştı, son yıllarda kaydedilen artış bu oranın somut bir göstergesi olarak ön plana çıkmakta. 2035 yılına kadar Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık %500 artması beklenmekte. Bu artış, Türkiye’nin enerji ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde karşılamasının yanı sıra, enerji bağımsızlığını artırma ve iklim değişikliği ile mücadele hedeflerine ulaşma konusunda kritik bir rol oynamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığınca oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, mart ayında Türkiye'nin toplam ithalatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,3 azalarak 29 milyar 911 milyon 723 bin dolar oldu. Bu tutarın 5 milyar 499 milyon 214 bin dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar" oluşturdu.

Mart 2023'te bu rakam 5 milyar 844 milyon 941 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Böylece enerji ithalatı tutarı yıllık bazda yüzde 5,9 azaldı. Bu dönemde ham petrol ithalatı ise yüzde 6,1 artarak 2 milyon 682 bin 232 tona çıktı.

Fabrikaların karbon ayak izini düşürmesinde en hızlı yollardan biri güneş enerjisi yatırımıdır. Bundan dolayı, özellikle ihracat yapan firmalar, 1 Ocak 2026'dan önce elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılamak için lisanssız güneş santralleri kurmaya başladılar.

NEA Metal olarak 2023 yılında yaklaşık 533 MW güneş enerjisi projesine çelik hammadde sağlayarak ülkemizin enerji açığının kapamasına katkıda bulunmanın sevincini yaşamaktayız. 2024 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 250 MW güneş enerjisi projesine çelik hammadde sağlayarak sektördeki pazar payımızı arttırmanın sevincini yaşamaktayız.

Gelecek yıllarda kaynakları daha verimli kullanarak gerekli yatırımları yaparak enerjide dışa bağımlılığımızı çok daha azaltabiliriz. 2023 yılında yaklaşık 65-70 milyar dolar enerji harcaması yaptık.
Son yaptığımız güneş paneli yatırımlarıyla GES projelerindeki yerlilik oranımız bir hayli yükseldi.

Türkiye son beş yılda rüzgâr ve güneşe 11 GW ilave kapasite eklerken Avrupa’daki örnekler bir yılda yaklaşık 15 GW kurulumun mümkün olduğunu gösteriyor ve bizde bunu yapabiliriz. Potansiyelimiz bunun da üzerindedir. Örneğin Türkiye’de çatıların 120 GW’lık teknik potansiyeli bulunmaktadır.

Bugün ülkemizde 1MW GES yatırımı ortalama 500.000 USD mal edilmektedir. Bu rakam 2 yıl önce yaklaşık 1.000.000 USD idi. Gerek özel sektörün gerekse de devletin doğu proje, finansman ve destekleri ile yatırımlarımıza çok hız verebiliriz. İnanın yılda 15 GW kurulum yapmak hayal değil ve bunu yapan ülkelerden biz daha iyisini yapabiliriz ve enerjide dışa bağımlılığımızı en düşük seviye ye çekip daha özgür bir ülke olabiliriz. Kendi enerjimizle kendi sanayimizle kendi üretimimizle çok daha ileri seviyelere çıkabiliriz. Gelişen enerji depolama teknolojisi ve panellerden üretilen enerji miktarının artmasıyla önümüzdeki yıllarda enerji ihraç eden bir ülke olmamız düşündüğümüzden bile yakındadır.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yeni araç fiyatlarında önemli düşüşler yaşanıyor!

Yeni araç fiyatlarında önemli düşüşler yaşanıyor!

Sponsorlu bağlantılar