Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
28°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Ekonomi Sevindirici Haber Geldi: Erken Emeklilik Şartları ve Fırsatlar!

Sevindirici Haber Geldi: Erken Emeklilik Şartları ve Fırsatlar!

SGK, erken emeklilik bekleyenlere sevindirici haber verdi. Yaş ve prim şartları yeniden düzenlendi. Erken emeklilik için gerekli adımlar haberimizde!

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Sevindirici Haber Geldi: Erken Emeklilik Şartları ve Fırsatlar!

Milyonlarca Kişi İçin Yeni Erken Emeklilik Fırsatları

Milyonlarca kişinin erken emeklilik hayali geçtiğimiz yıl kabul edilen EYT düzenlemesi ile birlikte gerçek olmuştu. Ancak EYT'yi kaçıranlar yeni düzenlemeleri ve formülleri yakından takip ediyordu.

SGK'dan Yeni Erken Emeklilik Tablosu

SGK, erken emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi için yeni tabloyu yayınladı. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu yeni formüllerle birlikte daha erken yaşta emeklilik hakkına sahip olacak.

Erken Emeklilik Şartları ve Fırsatlar

Peki yeni erken emeklilik fırsatları kimleri kapsıyor? SGK'nın yayınladığı tabloya göre, 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlara yönelik EYT yasası, yaş şartı olmaksızın erken emeklilik imkanı sunuyor. EYT yasası, geçmişte sigortalı olup belirli prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlara erken emeklilik yolunu açıyor.

Erken Emeklilik İçin Sunulan Fırsatlar

Malulen Emeklilik: İş gücünün yüzde 60'ını kaybedenler, 1800 gün prim ödeyerek yaş şartı aranmaksızın emekli olabiliyor. Kadın Çalışanlara Çocuk Borçlanması: Kadın sigortalılar, üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak toplamda 6 yıl ek prim kazanabiliyor. Vergi İndirimi ile Emeklilik: Belirli bir engellilik oranına sahip çalışanlar, vergi indirimi alarak yaş şartı olmaksızın emekli olma hakkına sahip oluyor. Askerlik Borçlanması: Erkek sigortalılar, askerlik sürelerini borçlanarak hem yaş hem de prim gün sayısında avantaj sağlayabiliyor. Yıpranma Payı: Ağır işlerde çalışanlar yıpranma payı alarak erken emekli olabiliyor. Bu, özellikle madenciler, gazeteciler ve gemi adamları için geçerli. 3600 Günle Emeklilik: 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartını yerine getirenler, yaş beklemeden emeklilik hakkı kazanıyor. Engelli Çocuğu Olan Anneler: Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan anneler, ödedikleri primlerin dörtte birini primlerine ekleyerek daha erken emekli olabiliyor.

TBMM'de Yeni Düzenlemeler

Ayrıca erken emeklilik için TBMM'de torba yasa maddeleri arasında yeni düzenlemeler de var. Özellikle 7200 prim ve ev hanımlarına erken emeklilik bu düzenlemeler arasında öne çıkanlar. Önümüzdeki günlerde mecliste görüşülmesi ve kabul edilmesi beklenen düzenlemeler, yine milyonlarca kişiye emeklilik fırsatı sunacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Melisa Şenolsun, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı!

Melisa Şenolsun, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı!

Sponsorlu bağlantılar