O bankada parası olanlar dikkat! 63 gün içinde başvuru yapmazsanız hesabınız sıfırlanacak

Bankalarda belirli bir müddet hareketlilik olmayan hesaplardaki paralar zamanaşımına uğrayak bakiyeler sıfırlanıyor. Unutulan hesaplarla alakalı zamanaşımı öncesinde bankalar liste yayımlayarak müşterilere müracaat için süre tanıyor. O banka 2023 senesi için zaman aşımı duyurusunda bulundu.

O bankada parası olanlar dikkat! 63 gün içinde başvuru yapmazsanız hesabınız sıfırlanacak

Parasını bankalarda unutan ve vaziyeti zaman aşım süresinin sonrasında fark edenler içinse artık çok geç olacak.

Söz konusu tutarların TMSF'ye devredilmesi halinde, hak sahibi parasını istese de geri alamayacak.

Ziraat Bankası, hesaplarında paralarını unutan ya da senelerce hiç kullanmayan müşterileri için bir liste yayımladı ve tarih verdi.

Yapılan duyuruya göre 15 Haziran 2023'e kadar yapılmayan müracaatlar halinde listedeki kişilere ait hesaplarda yer verilen tüm paralar sıfırlanacak.

Ziraat Bankası'nın zaman aşımı hakkında yaptığı açıklama şöyle:

"5411 sayılı Bankacılık Yasası’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on sene içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren "Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer verilen müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları kanun gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

2023 Senesi İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler sorgulamasını yapmak isteyenler, Ziraat Bankası internet sitesi üstünden işlemlerini gerçekleştirebilirler."

O bankada parası olanlar dikkat! 63 gün içinde başvuru yapmazsanız hesabınız sıfırlanacak
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın