New York borsası günü yükselişle kapattı

New York borsası haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 390 puanın üstünde değer kazandı ve yüzde 1,15 artışla 34.283,10 puana yükseldi.

New York borsası günü yükselişle kapattı

S&P 500 endeksi yüzde 1,56 artarak 4.415,24 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,05 kazançla 13.798,11 puana çıktı.

ABD'de tahvil faizlerindeki gerilemenin etkisiyle pay piyasalarında haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izlendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın "şahin" tondaki açıklamaları ve ABD Hazinesi tarafından düzenlenen tahvil ihracında talebin beklentilerin altında kalması sonrası dün 10 baz puanın üstünde artan ABD'nin 10 senelik tahvil faizi bugün yüzde 4,62 seviyesinde dengelendi.

Fed Başkanı Powell, dün katıldığı bir panelde, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını, gerekmesi halinde para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini ifade etmişti.

Hafta boyunca öbür Fed yetkililerinden gelen açıklamalarda da faiz oranlarının bir müddet yüksek tutulması gerektiğine işaret edilirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, bugün yaptığı açıklamada, enflasyonun hedefe düşürülmesi için daha çok zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Bostic, faiz oranlarını daha çok artırmaya gerek kalmadan enflasyonun hedefe düşürülebileceğini düşündüğünü kaydetti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Fed'in bir sonraki hamlesinin ne olacağını söylemeye hazır olmadığını kaydeden Daly, faiz artışlarının tamamlanıp tamamlanmadığını henüz bilmediklerini aktardı. Daly de Fed Başkanı Powell gibi mevcut ortamda para politikasının yeterince kısıtlayıcı olup olmadığından emin olmadığını ifade etti.

Makroekonomik veri tarafında ise Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, kasımda aylık bazda 3,4 puan azalışla 60,4'e düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti ve 6 ayın en düşük seviyesine indi.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi aynı dönemde yüzde 4,4 ile Kasım 2022'den, uzun vadeli enflasyon beklentisi de yüzde 3,2 ile 2011'den bu yana en yüksek değerini kaydetti.

Analistler, para politikasının seyrine ilişkin daha çok ipucu için gelecek hafta açıklanacak enflasyon verilerinin yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.


New York borsası günü yükselişle kapattı

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın