Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan atandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir kadın Merkez Bankası Başkanı oldu.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu

Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının sonrasında Merkez Bankası yönetiminde beklenen değişiklik oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı.

KAVCIOĞLU BDDK'YA ATANDI

Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı'na kadın bir başkan atandı. Eski başkan Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na (BDDK) atandı.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

İstanbul'da 1982 senesinde doğan Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı.

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem incelemesi ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üstüne iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 senesinde Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 sene boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta firmalarının yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 senesinde çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, burada çalıştığı ortalama 8 sene süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu mensubu, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 sene yönetim kurulu mensubu olan Hafize Gaye Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer verilen küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times'ın 2018'deki incelemesine göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan yahut CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı sene San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

Hafize Gaye Erkan, 2019 senesinde da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Mühim Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Incelemesi ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası Başkanlığı'na atandı. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı'na kadın bir başkan atandı.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın