Konut piyasasında seçim fırsatçılığı uyarısı

Konut satışları son zamanda geriledi. Evini satmak isteyen mülk sahipleri de seçim öncesi yeni bir taktik buldu. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı ev alacak vatandaşı uyarıyor.

Konut piyasasında seçim fırsatçılığı uyarısı

Konut piyasasında seçim fırsatçılığı uyarısı

Evini satmak isteyen ev sahipleri seçimi kullanmaya başladı. İlanda fiyatlar seçime kadar geçerli, seçim öncesi son fırsat gibi açıklamalar bulunuyor. Peki bu vaziyette vatandaş ne yapmalı? Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı:

"Sözde bazı ilanlarla karşılaşabiliyoruz. Seçim dönemi olduğu için seçime özel dense de ara sıra mal sahibi özellikle ‘bu taşınmazı satıştan çekeceğim, emlakçıya vereceğim, son 3 gün, son 5 gün’ gibi başlıklarla bu şekilde bir algı yaratmaya çalışanı görüyoruz.

‘MAL SAHİPLERİ PİYASAYI MANİPÜLE EDİYOR’

Seçimin ikinci tura kalması ve ardından da özellikle dövizde ya da menkul kıymetlerde bazı değer artışlarının konuşuluyor olması çerçevesinde mal sahipleri piyasayı böyle de manipüle etmeye çalışabiliyor.

Bu dönem özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2 seviyesinin üstüne çıkması, kur korumalı mevduat gibi araçlar sebebiyle paralarını daha alternatif yatırım araçlarında değerlendirmek isteyenler var.

Gayrimenkulün heterojen bir piyasası olduğunu ve birçok farklı alternatif sebebiyle emsallerinin piyasada bulunduğunu varsaydığımızda mühim olan alıcılar için kendilerinin doğru olduğunu değerlendirdikleri ya da yetki belgeli emlak işletmelerinden profesyonel destek almalarının önemini hatırlatmak lazım.

Mal sahibinin bir yeri satıyor olması bir ‘fırsatçılık’ olduğunu ifade etmez. Mal sahibi unvanı isimi altında ilan verilenlerden kimisi ne yazık ki o mal sahiplerinin ismine bile olmayan yerler ve yetkisiz çalışan aracıların ilanları bile olabiliyor.

KONUT ALIRKEN NE YAPMALI?

Bir bölgede gayrimenkul alınacaksa bazı satılık alternatifleri gezmek, bunlarla kıyaslama yapmak, bu daireler alınacağı zaman binanın yaşı, gerçek metrekaresi, taşınmazın özellikleri ve niteliklerini doğru kıyaslamak çok mühim.

KONUT ALACAKLARA ÖNEMLİ UYARI!

Yetki belgeli emlak işletmelerinden ücretsiz danışmanlık almak mümkün. Emlak işletmeleri bölgeyi daha özellikli biliyorlar. Biz de alıcıları bu vesile ile uyaralım. Gayrimenkul tercihi kısa zamana sıkıştırılacak tercihler değildir. Barınma da olsa, kira getirisi için bile alınsa gayrimenkulde çok sayıda risk faktörü olabilir.

Bir daire satılıyor olsa bile o binada kentsel dönüşümle alakalı riskler olabilir. Kiracı ile alakalı anlaşmazlıklar olabilir. O taşınmazın genelinde zeminle alakalı sorunlar olabilir. Yerin imar vaziyeti ile alakalı yasal sıkıntılar olabilir. Bina ile alakalı komşular arasında meydana gelen ya da öbür çevresel faktörler sebebiyle sıkıntılar olabilir.

VATANDAŞ HANGİ İLANI TERCİH ETMELİ?

Bu açıdan baktığımızda bu tür kararları ‘seçime doğru son fırsat’ gibi değerlendirmek oldukça risklidir. Müşteriler içine sinen ve bu doğrulamaların yapıldığı ilanlar üstünden hareket etmelidir.

Birçok mal sahibi esasında gayrimenkulünü en yüksek fiyattan satılmasını ister. Hatta ara sıra emlakçıların piyasa için söylediği fiyatları gerçekçi bulmayıp kendileri daha yüksek rakama pazarlamak maksadıyla bu ilanları verebilirler.

SAHTE İLANLAR KAPARO DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

Türkiye’de mal sahibi beyan kontrolü yok. Bu noktada birçok kaparo dolandırıcılığına şahitlik ediyoruz.

‘FIRSAT KAÇACAK DİYE PARA VERİLMEMELİ’

Fırsat kaçacak diyerek taşınmazı görmeden, kıyaslamadan kaparo ve benzeri bedeller verilmemelidir. Meydana Gelebilecek sıkıntılarda çözüm süreci oldukça zor ve yorucu olabilmektedir. O sebeple alıcıları bu konularda daha temkinli olmaya davet ediyoruz."

Konut piyasasında seçim fırsatçılığı uyarısı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın