Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
AÇIK
20°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Ekonomi Konut fiyatları 10 aydır düşüşte!

Konut fiyatları 10 aydır düşüşte!

Türkiye genelindeki konut satış fiyatları son 10 ayda sürekli düşüş gösteriyor. BETAM raporuna göre, ülke genelinde reel fiyatlar yıllık bazda yüzde -16,3, İstanbul'da ise yüzde -18,3 azaldı. Aynı dönemde kira fiyatları da negatif yönde değişti.
yazar
Emrah
Yönetici
Konut fiyatları 10 aydır düşüşte!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile sahibinden.com'un ortaklaşa hazırladığı rapora göre, Türkiye genelindeki reel konut satış fiyatları son 10 aydır düşüş trendinde. Bu durum, ülke genelinde reel fiyatlardaki yıllık değişim oranının yüzde eksi 16,3'e, İstanbul'da ise yüzde eksi 18,3'e gerilemesine neden oldu.

Reel Konut Satış Fiyatlarındaki Düşüş Trendi Devam Ediyor

Rapora göre, Türkiye genelindeki reel konut satış fiyatlarındaki düşüş eğilimi 10 aydır devam ediyor. İzmir'de de yıllık değişim oranının yüzde eksi 15,4'e kadar gerilediği görüldü. Ankara'da ise düşüş eğilimi devam etti ve yıllık değişim oranı yüzde eksi 10,9 seviyesinde kaldı. 2020 Mayıs'tan bu yana sürekli artan reel konut fiyat endeksi, 2023 Temmuz'dan itibaren düşüş trendine girdi ve 2024 Nisan'da da bu trend devam etti. Nisan ayında reel konut fiyat endeksi, bir önceki aya kıyasla 2,7 puan azalarak 170 seviyesine geriledi.

Fiyatlardaki Düşüş Enflasyonun Altında Seyrini Sürdürüyor

Cari konut fiyatlarının enflasyonun altında seyretmesi sonucunda reel fiyatlar da azalmaya devam ediyor. Önceki aylarda olduğu gibi nisan ayında da üç büyükşehirde reel konut satış fiyatlarında düşüş yaşandı. İstanbul'da reel konut fiyatı 2,6 puan, Ankara'da 3,4 puan ve İzmir'de ise 1,1 puan azaldı. Nisan ayında reel konut fiyat endeksleri sırasıyla İstanbul'da 166,7, Ankara'da 189,9 ve İzmir'de 176,8 olarak gerçekleşti.

Reel Fiyat Artışında Tempo Kaybı Yaşanıyor

2022 yılı Ağustos ayında yüzde 65,8'e kadar ulaşan yıllık reel fiyat artışı, Eylül 2022'den itibaren hızla düşüş trendine girdi. Şubat 2023'te geçici olarak yükselen reel fiyatlar, mart ayından itibaren yeniden azalmaya başladı ve Nisan 2024'te yıllık fiyat değişim oranı yüzde eksi 16,3'e gerileyerek negatif değerlerde seyrini sürdürdü. İstanbul'da cari fiyatlar yıllık bazda yüzde 1,6 artarken, Ankara'da yüzde 1,4 ve İzmir'de yüzde 2,6 artış gözlendi. Ortalama konut metrekare fiyatlarına bakıldığında, İstanbul'da 39.080 TL, Ankara'da 21.250 TL ve İzmir'de 32.632 TL seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Kiralardaki Yıllık Değişim Negatif Yönde

2023 Şubat ayındaki depremin ardından konut talebinde yaşanan sert düşüş, 2023 Temmuz'daki artışın ardından kasım ayına kadar devam etti. Konut talebinde aralık ayında artış trendi başlasa da bu yılın mart ayında yüzde 1,6 azalarak 112,4 seviyesine geriledi. Nisan ayında ise bu düşüş eğilimi devam ederek konut talep göstergesi yüzde 6 azalarak 105,6 olarak gerçekleşti. Reel kira fiyatlarındaki yıllık değişim oranları da negatif yönde seyrediyor; Nisan 2024 itibarıyla yüzde eksi 11,2 düşüş yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine göre reel kiralar yüzde 11,2 daha düşük seviyede bulunuyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Uğurcan Çakır Galatasaray'a mı gidiyor?

Uğurcan Çakır Galatasaray'a mı gidiyor?

Sponsorlu bağlantılar