Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
20°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Ekonomi Hükümet kamuda tasarruf tedbirleri paketini açıkladı!

Hükümet kamuda tasarruf tedbirleri paketini açıkladı!

Hükümet kamuda tasarruf tedbirleri paketini açıkladı! Tasarruf tedbirleri paketinde neler var, hangi ödemeler alınacak? İşte, tüm merak edilenler!
yazar
Didem Bektaş
Editör
Hükümet kamuda tasarruf tedbirleri paketini açıkladı!

Hükümet kamuda tasarruf tedbirleri paketini açıkladı! Tasarruf tedbirleri paketinde neler var, hangi ödemeler alınacak? İşte, tüm merak edilenler!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda verimliliğin artırılmasına yönelik tasarruf tedbirleri paketini açıkladı. İşte, ekonomi gündeminin başrolündeki gelişmenin tüm detayları!

Kamuda Tasarruf Tedbirleri Paketinin İçeriği Nedir?

Şimşek, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, tedbirlerin üç ana ayağı olduğunu söyledi: Kamu tasarrufları, bütçe harcamalarında disiplin ve kamu yatırımlarında verimlilik.

Şimşek, "Kamuda tasarruf ve harcama kontrolü yoluyla enflasyonla mücadeleye destek vereceğiz" diyerek, hükümetin önceliğinin enflasyonu düşürerek tek haneye indirmek olduğunu yineledi.

Enflasyon ile mücadelede para politikası, gelirler politikası ve yapısal reformların uyum içinde yürütüldüğünü belirten Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürmek için parasal sıkılaştırma dahil her türlü tedbiri aldığını ifade etti.

Şimşek, "Bugün açıkladığımız paket ve yakında açıklayacağımız diğer tedbirlerle enflasyonla mücadele sürecine katkı sağlayacağız" dedi.

Son resmi verilere göre yıllık enflasyon Mart'taki yüzde 68,5'ten Nisan'da yüzde 69,8'e yükseldi.

13 Mayıs'ta açıklanan paket kapsamında kamu kurumlarının savunma ve güvenlik ihtiyaçları dışında yeni araç alım ve kiralamaları 3 yıl süreyle durduruldu.

Bakan, deprem riski taşıyanlar dışında yeni binaların satın alınması ve inşasının üç yıl süreyle durdurulacağını ve yeni binaların kiralanmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Şimşek, "Bu yıl deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım indirimlerinde ise yüzde 15 kesinti yapıyoruz" dedi.

Şirket yönetim kurullarında devlet çalışanlarına yapılan ödemelere sınırlama getirileceğini söyledi.

“Kamuda üç yıl boyunca emekli olan personel kadar yeni personel alımı yapacağız. Zaman içerisinde destek personeli sayısını azaltmayı hedefliyoruz. Kamu sektöründe esnek, uzaktan çalışma modellerini daha da geliştireceğiz” dedi.

Şimşek, yenilenebilir enerji kullanımına ilişkin yeni adımlarla kamuda enerji verimliliği artırılacağını vurguladı. İstisnasız tüm kamu kurum ve personelinin tasarruf tedbirlerine uyması gerektiğini, "çok güçlü bir izleme, denetim ve yaptırım modelinin" hayata geçirileceğini belirtti.

Mehmet Şimşek, merkezi idare, mahalli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri ve tüm fonların kamu tasarruf tedbir paketi kapsamında olduğunu ifade etti. Şimşek, bunun açıklayacakları ilk ve son paket olmadığını, daha fazla önlem alınacağının sözünü verdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Milli okçu Mete Gazoz Avrupa Şampiyonu oldu!

Milli okçu Mete Gazoz Avrupa Şampiyonu oldu!

Sponsorlu bağlantılar