Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Ekonomi Haziran 2024 İşsizlik verileri açıklandı!

Haziran 2024 İşsizlik verileri açıklandı!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesine geriledi. Bu veriler ülke ekonomisi açısından önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Haziran 2024 İşsizlik verileri açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2024'e ait işgücü istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. Bu verilere göre, 15 yaş ve üzeri kişiler arasındaki işsiz sayısı Nisan ayında bir önceki aya kıyasla 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi olarak kaydedildi. İşsizlik oranı ise 0,1 puan düşüşle yüzde 8,5'e gerileyerek belirlendi.

İşsizlik Oranları Cinsiyete Göre Değişti

İşsizlik oranlarına cinsiyet bazında bakıldığında, erkeklerde işsizlik oranı yüzde 7,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 11,1 olarak tahmin edildi. Aynı dönemde istihdam edilen kişi sayısı ise bir önceki aya göre bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi olarak kaydedilirken, istihdam oranı da 0,1 puan azalışla yüzde 49,5 oldu.

İşgücüne Katılma Oranı Sabit Kaldı

2024 yılının Mayıs ayında işgücü, bir önceki aya kıyasla 18 bin kişi azalarak 35 milyon 661 bin kişi olarak belirlendi. İşgücüne katılma oranı ise yüzde 54,2 seviyesinde sabit kalarak gerçekleşti. Cinsiyete göre bakıldığında, işgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,1 iken kadınlarda yüzde 36,6 olarak kaydedildi.

Genç Nüfusta İşsizlik Oranı Düştü

15-24 yaş aralığını kapsayan genç nüfus içerisinde işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 14,5 seviyesine geriledi. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,2, kadınlarda ise yüzde 19,1 olarak tahmin edildi.

Haftalık Çalışma Süresi Arttı

İstihdam edilenler arasında, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi Nisan 2024'te bir önceki aya göre 0,6 saat artarak 44,3 saat olarak kaydedildi. Aynı dönemde zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise bir önceki aya göre 3,1 puan artarak yüzde 27,2 seviyesine yükseldi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,7 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,1 olarak tahmin edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Renault Megane Sedan 16.888 TL taksitle fırsat kampanyası başladı!

Renault Megane Sedan 16.888 TL taksitle fırsat kampanyası başladı!

Sponsorlu bağlantılar