Doğalgaz indirimi ayrıntıları belli oldu

Doğalgaz faturalarında 1 ay bedava ve 25 metreküplük indirim konusunun ayrıntıları netleşti.

Doğalgaz indirimi ayrıntıları belli oldu
Doğalgaz faturaları için 1 aylık bedava kullanım ve 25 metreküplük indirimin ayrıntıları belli oldu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kararname kapsamında konut, ibadethane ve Cemevi abonelerinden 24 Nisan 2023 ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında oluşacak ilk faturadan doğalgaz bedeli alınmaması ve ardından 1 Mayıs 2024 tarihine kadarki dönem içerisinde doğalgaz faturalarındaki 25 metreküplük tüketimin bedava olması kesinleşmişti. Konu kapsamında açıklama yapan EPDK, uygulamaya ilişkin usul ve esasların belirlendiğini duyurdu. Buna göre;
  • Konut, ibadethane ve Cemevi abonelerinin 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar olan ilk fatura tahakkuklarında kullanım bedelleri ve buna ilişkin vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacak.
  • 24 Nisan 2023 tarihinden sonra hatalı tahakkuk ettirilen faturalar iptal edilecek ve eğer varsa fazladan tahsil edilen tutarlar ise abonelere iade edilecek.
  • Faturalandırma döneminin 60 günü aşması halinde önceki faturanın bildirilmesinden itibaren geçen her bir ay için tüketimin en fazla 25 metreküplük kısmı tüketim miktarından indirilecek.
  • Ön ödemeli sayaç kullanan abonelerin 24 Nisan 2023 tarihinden sonraki ilk sayaç okunması esnasında endeks değeri üzerinden hesaplanacak tüketim miktarı abonenin hesabına alacak olarak kaydedilecek ve abonenin sonraki tüketiminde bu alacak karşılığında bedelsiz olarak kartına kredi yüklemesi yapılacak.
  • Merkezi sistem olan binalardaki bireysel aboneler ise kendi abonelikleri üzerinden indirim uygulamasından faydalanabilecek.
  • Merkezi sistem abonelerine uygulanacak indirim miktarı merkezi sisteme bağlı konut, ibadethane ve Cemevi sayısından bireysel aboneliği olan daire sayısı düşünerek elde edilen sayının 25 metreküp ile çarpılması üzerinden hesaplanacak.
Doğalgaz indirimi ayrıntıları belli oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın