Çiftçinin kabusu ‘Tuta’ya karşı doğal düşman: ‘Bracon Didemie’

Domatesin başlıca zararlısı, çiftçilerinde kabusu olan ’Tuta Absoluta’ya karşı doğal düşman keşfedildi. Bracon Didemie isimli parazitoit, tutayı parazitleyip öldürüyor. Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut, “Doğal düşmanı çoğaltarak seralarda çalışma yapacağız. Bu doğal düşman böcek ilacı kullanımı da azaltacak” şeklinde konuştu.

Çiftçinin kabusu ‘Tuta’ya karşı doğal düşman: ‘Bracon Didemie’

Türkiye’de ilk olarak 2009 senesinde Antalya’da rastlanan ve 1 yıl içinde geniş alanlara yayılarak domates üretimine darbe vuran ’Tuta Absoluta’ zararlısı neredeyse her yıl çiftçilerin kabusu oluyor. ’Tuta Absoluta’, geçen yıllar içinde biyoteknik ve kimyasal yöntemlerle belli ölçüde kontrol altına alındı ancak gene de tam manasıyla bitmedi.


Çözüm Çukurova Üniversitesi’nden geldi


Adana’da bulunan Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut ve ekibi 2021 senesinde Karataş ilçesinde yetiştirilen açık alandaki domateslerde bir parazitoit keşfetti. Ekip, buldukları parazitoitin ‘Bracon Didemie’ isimli domatesin düşmanı ’Tuta Absoluta’ya karşı biyolojik mücadele de kullanılabilecek bir doğal düşman olduğunu tespit etti.


Böcek ilacı kullanımı azalacak


Bunun üzerine yaptıkları projeyle TÜBİTAK’a başvuran ekip, kabul gören projeleriyle çalışmalara başladı. Şuanda Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Laboratuvarı’nda ‘Bracon Didemie’nin çoğaltılması ve ’Tuta Absoluta’ya karşı etkisi gözlemleniyor. Ayrıca bu doğal düşmanın sera ve tarlalarda kullanılmasıyla çiftçilerin böcek ilaçlarını da artık kullanmaması bekleniyor.


"İnsan sağlığına da katkısı olacak"


Konuyla alakalı Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut, İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Karut, ’Tuta Absoluta’nın domates ihracatını engellediğini ve çiftçilere büyük bir yük bindirdiğini söyleyerek, "Bizler tutaya karşı biyolojik mücadele vermeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Adana’da bu zararlı ile beslenen bir doğal düşmanı keşfettik. Bu düşman ile alakalı çalışmaları ulusal bir dergi de yayınladık. Doğal düşman, tutanın ergin öncesini buluyor ve onu parazitleyip öldürüyor. Bu biyolojik mücadele konusunda önemli bir vaziyet. Bu mücadele insan sağlığına çok olumlu bir katkısı olacak" ifadelerini kullandı.


"Doğal düşmanı çoğaltacağız"


Çiftçilerin bu doğal düşman sayesinde böcek ilacı kullanımını da azaltacağını aktaran Prof. Dr. Karut, "Türkiye’de tuta zararlısına karşı çeşitli böcek ilaçları kullanılıyor. Böcek ilaçlarını lüzumsuz ve fazla kullanıldığında hem insana hem de çevreye olumsuz etkisi var. Biz bu doğal düşmanı bulup ve çoğaltarak bu böcek ilaçlarını azaltacağımızı düşünüyoruz. Bu doğal düşmanı üretim koşullarını araştırarak çoğaltacağız. Sonra çoğalttığımız doğal düşmanı kullanılabilir seralarda çalışmalarını yapacağız" şeklinde konuştu.


"Ön çalışma sürüyor, uygulama çalışması yakında"


Şuanda ön çalışmanın sürdüğünü ve en kısa sürede uygulama çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut, daha sonra şunları söyledi:


"Bu paraziot, ne kadar potansiyeli var, ne kadar öldürücü, ne kadar üreyebiliyor ile alakalı ön çalışma hazırlayacağız. Ön çalışmadan sonra uygulama çalışmalarına başlayacağız. Uygulama çalışmasını seralarda salınım yaparak çalışmasını yapacağız. Parazoiti üreteceğiz ve seralarda salınımı yapacağız. Salınımı yaptıktan sonra ne kadar etkili olduğunu dair çalışmalar yapacağız. Umut ediyoruz ki yerleşir ve etkili olur. Yapmış olduğumuz üretimlerde böcek ilaçlarını bitiremesek de azalacağından eminiz. Tutaya karşı ilaçlanmalar azalacaktır."

Çiftçinin kabusu ‘Tuta’ya karşı doğal düşman: ‘Bracon Didemie’
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın