adplus-dvertising

Ekonomi Bakanı Nebati’den enflasyon değerlendirmesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yüksek enflasyon nedeniyle insanımızın yaşadığı sıkıntıların her birinin farkındayız ve problemleri kesinlikle görmezden gelmemiz söz konusu dahi olamaz” şeklinde konuştu.
Takip et
Ekonomi Bakanı Nebati’den enflasyon değerlendirmesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından açıklamada bulundu. Enflasyona ilişkin değerlendirme yapan Bakan Nebati, “Enflasyon hepimizin ortak meselesidir. Fakat bu vaziyet ihracat, istihdam, yatırım ve imalattaki artışlarla Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdığımız gerçeğini kesinlikle gölgeleyemez. Pandeminin neden olduğu tedarik zincirlerindeki aksamalara ilaveten Rusya- Ukrayna savaşının küresel enerji, gıda ve öbür emtia fiyatlarını daha da yükseltmesi bütün dünyada enflasyonu körüklemiştir. Örneğin ABD’de enflasyon son 41 senenin zirvesinde seyrederken Almanya ve Fransa son 40 senenin en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Öbür Avrupa ülkelerinde de vaziyet bundan farksız. Bu küresel olumsuzluklara ilaveten ülkemizde döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiği de bir gerçektir. Fakat kur korumalı mevduat ürünleri başta olmak üzere aralık ayından bu yana aldığımız bütün önlemlerle beraber finansal piyasalarda istikrarı sağlayarak döviz kurundaki oynaklığı mühim ölçüde kontrol altına aldık” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nebati’den enflasyon değerlendirmesi!

Pek çok tedbir alındığına işaret eden Nebati, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“KDV ve vergi indirimlerinden saha denetimlerine, stratejik sektör ve emtialardaki sübvansiyonlarımızdan kapsayıcı teşvik paketlerimize kadar geniş tedbirler aldık ve almaya devam ediyoruz. Stokçuluğu engellemek ve fiyatların seyrini izlemek maksadıyla Bakanlığımız koordinasyonunda dijital ‘Ürün Takip Sistemi’ çalışmalarımızın meyvelerini de çok yakında alacağız. Yüksek enflasyon nedeniyle insanımızın yaşadığı sıkıntıların her birinin farkındayız ve problemleri kesinlikle görmezden gelmemiz söz konusu dahi olamaz. Herkes şunu çok net bir biçimde bilmedir ki son 20 senede, millet olarak karşı karşıya kaldığımız her türlü krizden nasıl kuvvetlenerek çıktıysak bugün bu enflasyon belasından da aynı iradeyle kurtulacak, kuvvetlenerek yolumuza devam edeceğiz. Yarına yön veren lider ülke olma yolunda sabırla, ısrarla, inançla ve beraberce yol alarak bütün problemlerimizi tek tek aşacağız. Kararlılığımızdan ve azmimizden kimsenin en ufak bir şüphesi dahi olmasın.”

Ekonomi Bakanı Nebati’den enflasyon değerlendirmesi!
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.