adplus-dvertising

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

Dünyanın en büyük buğday üreticilerinden Hindistan, ülkede meydana gelen iklim koşulları ve yükselen enflasyon sebebiyle buğday ihracatını yasakladı. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası buğday tedariki zora girince birçok ülke gözünü Hindistan’a çevirmişti. Fakat Türkiye’nin söz konusu ülkelerde meydana gelen vaziyetlerden etkilenmeyeceği, Türkiye’de buğday rekoltesinin bu sene 20 milyon ton beklendiği ifade edildi.
Takip et
Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle buğday almak isteyen ülkeler rotayı Hindistan’a çevirmişken, bu ülkenin ihracat kapılarını kapatması, Türkiye’de ekmek başta olmak üzere un, yem, makarna, bulgur fiyatlarında anormal yükseliş olacağı söylentilerine itiraz geldi. Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, bu iddialara rağmen 10-15 güne kadar Türkiye’de arpa-buğday hasadının başlayacağını, ülke genelinde iyi giden yağışlar sayesinde geçen seneye göre buğdayda 2.4 milyon tonluk artış beklediklerini açıkladı.

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

Arpada da rekoltenin artması sayesinde 20 milyon tonluk buğday imalatının Türkiye’nin iç piyasa ihtiyacını karşılamada yeterli olacağını söyleyen Özkan, un, bulgur, makarna ihracatı için buğday ithalatının uygun coğrafyalardan yapılmaya devam edeceğini belirtti. Hürriyet’in sorularını cevaplayan Taşpınar, geçen sene aşırı kuraklık sebebiyle 17.6 milyon tona düşen buğday rekoltesinin bu seneki yağışlar sayesinde 20 milyon ton civarında beklediklerini belirtti.

Ülkenin ihtiyacının da 18-20 milyon ton civarında olduğunu kaydeden Taşpınar, “Bu seneki rekolte, Türkiye’nin kendi ihtiyacını tamamen karşılıyor; hatta yağışlar devam ederse İç Anadolu’da rekolte daha da yükselecek görünüyor. Öbür taraftan Türkiye dünyanın en büyük un, bulgur üreticisi, makarnada ikinci sırada. Bunlar için ithalat yapmaya devam edilecek. O fiyatların ne kadar yükseldiği mühim değil çünkü dünya genelinde bir artış olduğunda zaten ihraç fiyatına yansıtılır” ifadelerini kullandı.

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

EKMEK FİYATLARI

Hindistan’ın etkisiyle buğday ithal edemeyen Türkiye’de ekmeğin fiyatında büyük artış olacağı iddialarına karşılık Özkan, dünyada genel anlamda enflasyonda yükseliş olduğunu, maliyetlerin arttığını, bunun etkisinin ilerleyen süreçte ekmek fiyatlarını artırsa da bir anda halkın tükettiği ekmeğin fiyatında büyük artışlar olmayacağını belirtti. Zaten TMO’nun un fabrikalarına ucuz buğday vererek, fiyatlarda yükselişi durdurduğunu anımsatan Özkan, “Tabii bu vaziyet ne kadar sürer bilmiyoruz ama ekmek tüketiminde yüzde 10 civarında bir israf var. Bunun durdurulması gerekir” şeklinde konuştu.

‘EKİLMEYEN TOPRAKLAR EKİLMELİ’

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ise iklim krizi, pandemi, savaşların etkisiyle tarımda dünyanın dengesinin bozulduğunu söyledi. Kemaloğlu, “Türkiye açısından Hindistan tedarik pazarı değil; endişe duyacağı bir vaziyet yok. Bizim için mühim olan Karadeniz hattı, ithalatımızda ton başına 50 dolar lojistik avantajı demek. Rusya için geçen sene rekolte 75 milyon ton iken bu sene 80 milyon ton bekleniyor. Bizim için mühim olan dünyadaki bu kırılgan piyasada, Tarım Bakanımızın ifade ettiği 3 milyon hektarlık ekilmeyen toprağımızı ekmek. Bunun 2 milyon hektarında buğday üretse 5-6 milyon ton ilave buğday demektir ki ne ithalat ne arz güvenliği sıkıntısı kalır. İnsanlar için de hayvan imalatı için de tehlike kalmaz” şeklinde konuştu.

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

‘HİNDİSTAN’DAN İTHALAT YAPMIYORUZ’

TARIM ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithalatı yaptığına ilişkin iddiaların doğru olmadığı açıklamasını yaptı. Bakanlığın sosyal medya hesabından önceki akşam paylaşılan açıklama şu şekilde: “Hindistan’ın, ülkede görülen aşırı sıcaklardan dolayı buğday ihracatını yasaklaması üstüne, kamuoyunda buğday krizi meydana geleceği, Ukrayna ve Rusya’dan da savaş sebebiyle buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin çıkan haberler doğru değildir. Ülkemizin bu süreçte Hindistan’dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır. Öte Yandan Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır.”

DÜNYADA ‘BUĞDAY’ ALARMI

Hindistan’ın ihracatı yasaklamasıyla gösterge buğday vadelilerinde son iki ayın en hızlı yükselişi gerçekleşti. ABD’de Chicago gösterge buğday vadelileri yüzde 6 artışla 12.47 dolara yükseldi. Euronext borsasında ise bir ton buğday 435 Euro’ya alıcı buldu. Böylece, buğday fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 60 artmış oldu. 2021’de 110 milyon ton buğday ihraç eden Hindistan’ın büyük miktarda buğday stoğuna sahip olduğu biliniyor.

Ekmek fiyatlarında artış olmayacak, Türkiye’nin yeterli buğdayı var!

Erken gelen sıcak hava dalgasının tarımı olumsuz etkilediği ülkede, 1901’den bu yana en yüksek seviyelere erişen mart sıcaklıkları sebebiyle buğday veriminin oldukça düştüğü söyleniyor. Rusya-Ukrayna geriliminin sonrasında buğday fiyatları 14 senenin zirvesini görmüştü. Küresel buğday tedarikini kesintiye uğratması sebebiyle birçok ülke, buğday açığını kapatmak için gözünü Hindistan’a çevirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.