Ekmek fiyatlarına zam bekleniyor! 4 lira olacak…

Dolar kurunun hızlı artışı sonrası son 2 haftada un çuvalının fiyatı 360 TL’ye yükseldi. Kamudan acil destek bekleyen fırıncılar 3-4 TL aralığında ekmek satışına başlayacak.
Takip et
Ekmek fiyatlarına zam bekleniyor! 4 lira olacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısındaki değer kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıttaki pahalılık ekmeği vurdu. Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş sebebiyle fırıncılar ne yapacağını şaşırırken, devletten acil destek noktasında harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum’da protesto maksatlı ekmek imalatı azaltılırken, Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da da fırıncılar harekete geçiyor.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre yüksek maliyetler sebebiyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını ifade eden Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL’den 360 TL’ye çıktığını belirtti. Fırınların un alamamaya başladığını ve bu şekilde giderse ekmek imalatının büyük riske gireceğini anlatan Kolivar, bugünden itibaren İstanbul’da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını söyledi.

EKMEĞE ZAM ÇARE OLMAZ

Zammın fırınlar açısından çözüm olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti. “Pazar günü için 305 TL’ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama bütün taleplerime karşın ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı yalnızca yasası uygulasın belediyeler yeterli. Bu Şekilde giderse işini düzgün ve yasaya uygun yapan fırınlar imalat yapamayacak.”

Fırıncılar olarak son 2 senedir pandemi sebebiyle fedakarlık yaptıklarını belirten Kolivar, işverenler ve çalışanlar olarak bunun ceremesini çektiklerini ifade etti.

‘KÂR EDELİM DEMİYORUZ FIRINLAR AYAKTA KALSIN YETER’

Fırınların çoğunun kapasitesinin altında imalat yaptıklarını belirten Cihan Kolivar, ekmeğin yanı sıra kapasite açığını kapamak için poğaça, simit, pasta ve kurabiye gibi ürünlerin satıldığını söyledi. Fakat son zamanda gelen zamlar ve vatandaşın alım gücünün de düşmesi sebebiyle bu ürünlerin de pek satılmadığını anlatan Kolivar, “Ekmeğe acil bir çözüm bulalım. Biz kâr edelim demiyoruz, ortak karar alalım. Fırınlarımız ayakta dursun. Ruhsatlı ve imalat izni olan fırınlar için günlük un, maya, tuz, işçinin parası, doğalgaz, elektrik ve suda acil çözüm bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

3-4 aylık vadeli un satışının da bittiğini dile getiren Kolivar, bu vaziyetin fırıncıyı zora soktuğunu kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.