Ek yerleştirmeyle 122 bin gence üniversiteli olma kapısı aralandı

YKS ek tercih yerleştirme kılavuzu ile tercih süreci resmen başladı. 2022/2023 eğitim öğretim döneminde üniversiteli olma şansını yakalamak isteyen adaylar için ek yerleştirmenin büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Rehberlik Uzmanı Sebahattin Kutlu, bu sürecin doğru değerlendirilmesiyle 122 bin gencin üniversiteli olabileceğini belirtti.
Takip et
Ek yerleştirmeyle 122 bin gence üniversiteli olma kapısı aralandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite tercihinde herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar, ek yerleştirme ile üniversiteye gitme şansına sahip olabilecekler. Bu sene hukuk, sağlık ve mühendislik gibi bölümlerde dahi ciddi kontenjan açığının olması üniversite adayları için büyük avantaj sağlıyor. Hemen hemen her bölümde ve birçok üniversitede kontenjan boşluğu olduğunu hatırlatan İstanbul Aydın Üniversitesi Genel Sekreteri -Rehberlik Uzmanı Sebahattin Kutlu, uzmanlara danışılarak, dikkatle hazırlanan tercih listeleriyle 122 bin gencin üniversiteli olma hayallerinin gerçek olabileceğini söyledi.

Ek yerleştirmede önemsenmesi gereken çok ciddi bir kontenjan sayısı olduğunu kaydeden Kutlu, “Yaz döneminde 900 bin kontenjan için tercih maratonuna girilmişti. Adaylar üniversiteye yerleşti ve 13 bin kişilik bir kontenjan açıkta kalmıştı. Bir de yerleşip kaydolmayan öğrenciler oldu. Bunlar da eklendiğinde şu an ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda 122 bin kişilik üniversite kontenjanı var” şeklinde konuştu.

Adaylar kendi puanlarının tuttuğu bölümleri tercih edebilecek
Ek yerleştirme yapabilmek için lüzumlu kriterler olduğunu söyleyen Kutlu, “Herhangi bir üniversiteye yerleşmemiş aday arkadaşlarımızın hepsi ek yerleştirmeden faydalanılabilir. Kontenjan kılavuzunu inceleyip, kendilerine uygun bölümleri bulup, taban puanlara dikkat ederek tercihlerini yapabilirler. Bunun dışında adayın bir bölümü yazabilmesi için o bölümün taban puanı kadar bir puana sahip olması da gerekiyor. Aday kendi puanının bir puan üzerinde olan bölümleri dahi yazamaz. Bölümlerin taban puanları oluştuğu için adayın da en az taban puan kadar bir puanı olmalı. Adaylar kendi puanlarının tuttuğu bölümleri tercih edebilecekler. Ek yerleştirmelerin ilk tercihten bir farkı da tercih yapabilmek için belli bir ücret yatırılması gerekiyor. Bu ücreti ayın 14’üne kadar yatırmaları gerektiğini unutmasınlar. Tercihler ise ayın 13’üne kadar yapılabilecek” diyerek konuştu.

Ek yerleştirmeyle 122 bin gence üniversiteli olma kapısı aralandı

122 bin gencimize üniversiteli olma şansı doğdu
Üniversiteye yerleşen fakat kayıt yaptırmayan çok sayıda öğrencinin olmasının da ek tercihte kontenjanı arttırdığı belirten Kutlu, “Birçok aday tam manasıyla bir araştırma yapmadan tercih yaptı. Ardından baktılar ki bu bölümler ya da üniversiteler kendileri için uygun değil. Kayıt yaptırmamaların bir sebebi de yurt ve yerleşme meselesi olabilir. Dolayısıyla ilk tercihte boş kalan 13 binlik kontenjan, kayıt yaptırmayan adaylar sebebiyle 122 bine çıktı. Geçmiş senelerde ise yüzde 12’lik kayıt olmama oranı oluyordu. Bu yıl de ortalama bu civarda kayıt yaptırmama oranı oldu. Ağırlık olarak ön lisansta kayıt yaptırılmadığını gördük. Nitekim ek yerleştirme sayesinde 122 bin gencimize üniversiteli olma şansı doğdu” dedi.

Başarı sırlaması koşulu bazı bölümlerin tercih edilmesine engel oldu
Bu sene hukuk, sağlık ve mühendislik gibi alanlarda önceki senelere oranla kontenjan boşluğunun yüksek olmasının sebebini bu bölümlerdeki başarı sıralaması koşulu olarak yorumlayan Kutlu, “Bu sene barajlar kaldırıldığı için tercih yapabilen aday sayısı bir önceki senenin iki katına çıktı. Fakat adaylar istedikleri her bölümü seçemedi çünkü bazı bölümlerde başarı sıralaması koşulu var. Yani aday tıp fakültesini tercih etmek için ilk 50 bin, diş hekimliğini tercih etmek için ilk 80 bin, mühendislikler için ilk 300 bin ve hukuk okumak için 125 bin başarı sıralamasına sahip olmalı. Bu alanların içerisinde kontenjan bakımından kendi dağılımları da var. Baktığımız zaman mühendisliklerde; bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliğinde tüm kontenjanlar dolarken, önceki senelerde doluluk oranı daha çok olan inşaat mühendisliği ve mimarlık gibi bölümlerde daha çok boşluk oluştu” ifadelerinde bulundu.

Kutlu, yerleştiği bölüm ya da üniversiteden memnun olmayan öğrencilerin bölüm ve üniversite değiştirme şanslarının da olduğunu hatırlatarak, “Üniversiteye yerleştikten sonra bölüm değiştirme şansı her zaman vardır. Öğrenci okuduğu bölümden yahut üniversitesinden memnun değilse yatay geçiş yapabilir. Adayların üniversiteye girdiği sene kendi puanın tuttuğu başka bir bölüme, başka bir üniversitedeki farklı bir bölüme geçiş şansları var. Aynı bölümü başka üniversitede de okuyabilirler. Merkezi puanı tutmasa bile genel not ortalaması ile gene yatay geçişe başvurmaları mümkün. Bunun dışında çift anadal, yandal programları da öğrenciye farklı bir bölüm okuma olanağı sağlıyor” diye sözlerini sonlandırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.