adplus-dvertising

Ek istihdam destek paketinin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve işsizlerin, mesleki deneyim kazanmalarını temin etmek ve istihdam edilebilirliklerini artırmak maksadıyla yapılan işbaşı eğitim programının ayrıntıları belli oldu.
Takip et
Ek istihdam destek paketinin detayları belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın sonrasında yaptığı açıklamada, “İşbaşı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üstüne ilave istihdam taahhüt eden şirketlerin işe alacakları her işçinin 3 yahut 6 ay boyunca bütün ücretleriyle sosyal destek primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘Ek istihdam paketinin’ ayrıntıları belli oldu. İşbaşı Eğitim Programı’na katılımcı olabilmek için istenilen koşullar, ‘İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci yahut ikinci derece kan hısımı yahut eşi olmamak, emekli olmamak, programa başladığı tarihten önceki bir sene içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer verilen işyerlerinde sigortalı olmamak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak’ olarak tespit edildi.

İşbaşı Eğitim Programı’na işveren olarak başvurabilmek için ise en az 5 sigortalı çalışana sahip olunması, İŞKUR’a kayıtlı olunması ve katılımcıların en az yüzde 70’ini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az üç katı süreyle istihdam etmeyi taahhüt edilmesinin gerektiği bildirildi.

Program süresi bilişim ve üretim sektörlerinde 6 ay, öbür sektörlerde 3 ay

İşverenler aynı ilde ve aynı vergi numarası altında yer verilen işyerlerinde çalıştırdıkları Sigortalı sayılarının yüzde 30’una kadar katılımcı talep edebilecekler. Öte Yandan, Türk Meslekler Sözlüğünde meslek ana grubu “Nitelik Gerektirmeyen Meslekler” olarak tespit edilen meslekler dışındaki mesleklerde de program düzenlenebilecek.

Program süresi bilişim ve üretim sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, öbür sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak tespit edildi. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek biçimde planlanabilecek.

Katılımcılara cep harçlığı ödenecek

İşbaşı eğitim programına katılan katılımcılara, programa fiilen katıldıkları gün üstünden, iş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 163,59 lira, öğrencilere 122,69 lira, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 lira, geleceğin meslekleri olarak tespit edilen mesleklerde gerçekleştirilen programlarda katılımcılara günlük 179,95 lira cep harçlığı ödenecek.

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ise program süresince karşılanıyor. Öte Yandan, programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi yasası gereğince vergi matrahından indirilmesi olanağı da bulunuyor.

Müracaat yeri ve zamanı

İşbaşı eğitim programlarına müracaat koşullarını sağlayan bütün vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üstünden müracaatta bulunabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.