Ehliyet ve kimlik randevularında yeni dönem! Aynı gün yapılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan habere göre, yeni çipli kimlik kartı, ehliyet ve pasaport alacaklar artık başvuru yaptığı güne randevu alabilecek. İsteyen vatanda ise yeni kimlik, yeni ehliyet ve pasaportunu aynı yerden alacak. Detayları haberimizde ele aldık.


Ehliyet ve kimlik randevularında yeni dönem! Aynı gün yapılacak

Ehliyet ve kimlik alırken yaşanan sıkıntılara son vermek amacıyla çok ciddi bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile beraber kimlik, ehliyet ve pasaport alımlarında kolaylıklar sağlanacağı söylendi. Ehliyet ve kimlik alacak yada değiştirecek kişiler aylarca süren randevuları beklemek zorunda kalıyordu. Bu tür beklemelere son verildiği İçişleri Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İçişleri Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre başvuru yapıldığı gün randevu alınabileceğini açıklandı.

3’Ü 1 YERDE KAMPANYASI BAŞLAMIŞTI

Ehliyet,kimlik ve pasaport başvurusu yapmak isteyenler için İçişleri Bakanlığı yeni bir kampanya başlatmış ve ayrı uğraşmak yerine hepsinin bir yerden alınabileceğini açıklamıştı. 3’ü 1 yerde kampanyası ile birlikte tek bir yerden alınacak randevu ile birlikte ehliyet, pasaport ve yeni kimlik başvurusu yapılabiliyordu. Başvurudan hemen sonra ise başvuruya göre eve yeni kimlikler yada pasaport geliyordu.

40 MİLYON YENİ KİMLİK BASILDI

İçişleri Bakanlığı tarafımdan yapılan açıklamaya göre 2019 yılının Nisan ayına kadar toplamda 40 milyona yakın yeni çipli kim kartı basıldı. Bu yeni çipli kimlik kartları ile birlikte yeni ehliyet alanların sayısı da bir hayli yüksek! Bu kadar fazla kart basılmasının arkasında ise elbette personel sayısının ve kapasitesinin artırılması yer aldı. Randevusuz kota sayısının artırılması ile birlikte randevusuz olarak başvuru yapan vatandaşa da yeni kimlik, yeni ehliyet ve pasaport başvuru hakkı verildi.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.