Ehliyet sınavlarında animasyonlu sorular olacak!

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Özer, ehliyet sınavlarında ilk defa animasyonlu soruların yer alacağını açıkladı. Özer, soruların daha anlaşılabilir olmasının hedeflendiğini söyledi.
Takip et
Ehliyet sınavlarında animasyonlu sorular olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: Millî Eğitim Bakanlığı eğitimde dijitalleşme hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda e-Sınav formatında yapılan ehliyet sınavlarında ilk defa animasyonlu soruların yer alacağını söyleyen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmek istenen davranışların da net bir biçimde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” şeklinde konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan sınav uygulamalarında devamlı yenilikler yapılarak sınav geçerliği ve güvenilirliğine katkı sağlanıyor.

Bakanlık; ehliyet sınavlarında yer verilen soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı faydası geliştirmek için animasyonlu sorular kullanma kararı aldı. Hazırlanacak animasyonlu sorularda adaylar gerçek hayata uygun durumlarla karşılaşacak.

Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlanarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://odsgm.meb.gov.tr ve http://esinavdeneme.meb.gov.tr/ uzantılı internet adresinde erişime açıldı.

İŞİTME ENGELLİ ADAYLARA DESTEK

Bu yeniliklerle beraber öte yandan duyma engelli adaylara sınav desteği için de çalışmalar yapılıyor. İşitme engelli adaylar için işaret dilinde şoför eğitim setleri ve buna yönelik animasyonlu soruların hazırlığı devam ediyor.

Ehliyet sınavlarında ilk kez animasyonlu soruların yer alacağını duyuran Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmesi istenen davranışların da net bir biçimde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” şeklinde konuştu.

Yeni uygulamanın sınavın geçerliğine ve güvenirliğine katkı sağlarken Bakanlıkça düzenlenen öbür sınavlara da yeni bir bakış açısı getireceğini söyleyen Özer şunları belirtti:

“İşitme engelli adaylarımız için de işaret dilinde şoför eğitim setleri ve animasyonlu soruların hazırlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bütün çalışmalarımız büyük bir özveriyle yürütülüyor. Emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.