Egoist Ne Demek? Tdk’ya Göre Egoist Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Yunanca ”ben” anlamına gelen ego sözcüğünden türetilmiş olan egoist kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılıyor. Dilimizde egoist kelimeyle eş anlamlı olarak birçok sözcük bulunmaktadır. Hodkam, bencil ve hodbin bu sözcüklere örnek olarak gösterilebilir.
Takip et
Egoist Ne Demek? Tdk’ya Göre Egoist Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Egoist Ne Demek?

Kendisini hayranlık derecesinde beğenen ve genellikle kendi çıkarlarını düşünen insanlara egoist denir.

Not: Egoist ile narsist kelimeleri sıklıkla birbirine karıştırılsa da iki kelimenin kullanıldığı yerler ve anlamları tamamen farklıdır. Psikoloji biliminde kullanılan narsisizm terimi bir kişilik bozukluğudur ve tedavi edilmelidir. Egoizm ise yalnızca bir kişilik özelliğidir.

TDK’ya Göre Egoist Kelime Anlamı Nedir?

1. Anlamı:

Düşüncelerinden çok egolarıyla hareket eden ve karşısındaki kim olursa olsun önce kendi egosunun tatmin edilmesini bekleyen kimse.

2. Anlamı:

Her durumda öncelikli olarak kendisini ve menfaatlerini düşünen kişi.

Egoizm Nedir?

Egoizm, psikolojik olan bir yönelimdir. Narsist olan kişiler genelde tedavi sürecinden geçseler dahi egoist kişi tipleri amacı ile herhangi bir tam tedavi süreci yoktur. Çünkü egoizm bir hastalık türü değildir. Sadece terapiler ya da egoist olan kişinin kendine dikkat etmesi, kendinde olan bencillik hatalarını düzeltmesi ile egoistlik ve egoizm kavramı son bulabilir.

Egoist Kimlere Denir?

 – Kendisinden başka bir insanı düşünmeyen,

– Sürekli olarak kendisini öven, başkalarını kötüleyen,

– Kendisi dışında kimseyi görmeyen,

– Kişisel gelişimden uzak,

– Kendilerini kusursuz bulan,

– Bencilliği ve kibrinden dolayı yalnız kalan,

 – Başkalarından asla iyi bir şekilde bahsetmeyen,

– Gerçekten ve çoğunlukla mantıktan uzak olan,

– Merhamet duyguları gelişmemiş,

– Kendisi dışında hiç kimseyi sevmeyen,

– Her şeyi genelde kendisi için isteyen,

– Sahip olduğu şeyleri asla bir başkası ile paylaşmayan,

– Herkesi, her durumu kendisine rakip olarak kabul eden, hasta olmayan ve bu sebeple tedavisi olmayan benmerkezci kişilere egoist denmektedir.

İnsanlarda “ben” duygusu her şeyin üzerine çıkması ile bu durum gözlemlenmektedir. Kişileri, yaşamış olduğu sıkıntılar, fazla edinilen bilgiler, ailesel yönlendirmeler gibi durumlarla oluşabilmektedir. Genellikle 18 yaş grubunda oluşmaya başlayan bu durum kontrol edilmediği taktirde kişileri yalnız bir yaşa itecektir.

 Ego Nasıl Yenilir?

Egoistlik her zaman için kişinin önce kendisine zarar verir sonra da çevresine zarar verir. Bu nedenden dolayı insanın içindeki egoyu yenmenin ilk adımı yalın ve gösterişsiz bir hayat seçmektir. Alçakgönüllü olan insanlar genel anlamda ego sahibi olmazlar. Bu nedenle alçakgönüllü olmayan kişiler kibrini ve de nefsinizi terbiye edip sakin bir insan olmaya çalışmalılardır. Ayrıca bu kişiler günümüzde her insan birbirine eşit olduğunu ve herkesin de aynı ölçüde değerli olduğunu bilmelidir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.