adplus-dvertising

EGM’den Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangını ile alakalı sosyal medya platformlarında, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesaplar hakkında işlemlere başlanıldığını açıkladı.
Takip et
EGM’den Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

EGM tarafından yapılan açıklamada, “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, yasaların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele maksadıyla internet ortamında 7/24 aslına göre yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 21 Haziran 2022 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangını ile alakalı sosyal medya platformları üstünden; yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı, kamuoyu üstünde panik ve güvensizlik yaratabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/proje hesaplar aracılığıyla yayıldığı görülmüştür” dendi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Meydana gelen yangın olayı ile alakalı paylaşımlar incelenmiş ve ‘halkın bir kesimini öbür bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/yahut kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak maksadıyla içerik üreten’ hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı belirlenerek işlemlere başlanılmıştır. Bahse konu olayla alakalı yaratılan etiket ve bahsetmelerle alakalı bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda; #marmaris etiketi (hashtag) kullanılarak 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 59.42’sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Orman’ kelimesi kullanılarak 16 bin 31 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 67.38’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Şahan’ kelimesi kullanılarak 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 57,14’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Otel’ kelimesi kullanılarak 5 bin 709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 54.55’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.