EGM ve Jandarma bekçi alımı 2021 başvurusu ne zaman? Şartlar ve bekçi maaşı

2021 EGM, Jandarma ve PA mahalle bekçi alımına ilişkin başvuru şartları ve tarihi adayların dikkatini çekiyor. Her yıl gerçekleştirilen bekçi alımı bu yıl başladı mı? 10 bin mahalle bekçisi ilanı yayımlandı mı?
Takip et
EGM ve Jandarma bekçi alımı 2021 başvurusu ne zaman? Şartlar ve bekçi maaşı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son zamanlarda birçok kişi tarafından jandarma bekçi ve EGM alımının ne zaman olunacağı çok fazla merak ediliyor. Jandarma bekçilerinin oldukça yüksek maaş almasından dolayı birçok kişi bu mesleğe ilgi duyuyor. Hal böyle olunca da internette başvuruları oldukça sık aranıyor. İşte 2021 jandarma bekçi ve EGM alımlarının tarihi.

BEKÇİLİK BAŞVURU ŞARTLARI

Yeni bir ilan yayınlanmasa da geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen alımlarda adaylardan istenen genel şartlar şöyleydi;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

* En az 167 cm boyunda olmak,

* Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

* 31 yaşından gün almamış olmak

* Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

* Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

* Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

EGM VE JANDARMA BEKÇİ ALIMI BAŞVURUSU BAŞLADI MI, NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Son zamanlarda ülkemizde üniversite mezunlarının kendi alanlarda iş bulması oldukça zorlaştığından dolayı birçok genç farklı alanlarda işe yöneliyor. Bu yöneldikleri alanların başında ise bekçiler geliyor. Yüksek maaşlar ve uygun çalışma saatlerinden dolayı birçok genç tarafından bekçi alımları çok fazla takip ediliyor. Bekçi alımlarının duyuruları her sene Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bu bölümlerde son zamanlarda bir yapılanma süreci sürüyor. Bu süreç kapsamında birçok insanın işe alınacağı düşünülüyor. Son ortaya çıkan söylentilere göre 10 bin bekçi alımı yapılacak.

Bekçi olmak için bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan ilki Türk vatandaşı olmalısınız ve eğitim durumunuzun en az lise olması gerekiyor. Askerlik görevini bitirmiş ve 30 yaşından da büyük olmayan insanlar bekçiliğe başvurabiliyor. Tabi bir de işin sağlık boyutu bulunuyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Polis Akademisi tarafından her yıl yapılıyor.

2021 yılı için alımlara dair açıklama gelmedi.

BEKÇİ MAAŞI NE KADAR?

Bekçi maaşlarına gelecek olursak ilkokul bekçi maaşı 5 bin 8 TL olurken lise bekçi maaşı ise 5 bin 186 TL olarak açıklandı. Son yapılan zamlarla birlikte üniversite mezunu bir bekçi ise 5 bin 421 TL maaş alacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.