Üniversiteden kaydı silinen öğrencilere KDK'dan çözüm

KAMU Denetçiliği Kurumu (KDK), eksik evrak sebebiyle üniversiteden kaydı silinen öğrencilerin başvurusu sonrası Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile görüşüp, problemlerini çözüme kavuşturdu.

KDK'ya müracaat yapan çok sayıda yabancı öğrenci, 'Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Yerleştirme Esasları' kapsamında üniversiteye müracaatta bulunduklarını ve kayıt hakkı kazanıp, çevrim içi kayıt yaptırdıklarını söyledi. Okul harcını da yatırdığını söyleyen öğrenciler, hiçbir problem olmadan okula başladıklarını, derslerde yoklama ve ıslak imzaları alınarak normal eğitim- öğretim sürecine katılıp, vize ve final sınavlarına girdiklerini ifade etti.

Daha sonra kendilerine 'öğrenci kaydınız silinmiştir' diyerek mesaj geldiğini söyleyen öğrenciler, öğrenci işleri birimini arayıp, neden bu şekilde bir vaziyet olduğunu sorduğunda, diplomanın ve öbür belgelerin aslını getirmedikleri biçiminde yanıt verildiğini bildirdi.

YÖK, EK SÜRE VERDİ

Öğrenciler, eksik diyerek bildirilen evrakın kendilerinden hiçbir biçimde istenmediğini söyleyerek, konuyla alakalı KDK'ya müracaatta bulundu. Müracaatı alan KDK, mağduriyetin giderilmesi için YÖK ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerin sonrasında üniversiteye kesin kayıt için fiziki evrak sunmayan öğrencilerin problemi çözüldü.

YÖK, 'öğrencilerin kesin kayıt için lüzumlu evrakı fiziki olarak sunmaları için ek süre verilmesi'ne karar verdi. Böylece KDK'nın girişimleri aynı vaziyette olan bütün üniversitelilerin eksik belgelerinin tamamlanması ve silinen kayıtların tekrardan yapılması sağlandı.

Üniversiteden kaydı silinen öğrencilere KDK'dan çözüm
Bizi Takip Edin

Bize Katılın