Türk Eğitim Vakfı’ndan depremzede öğrencilere burs desteği

Türk Eğitim Vakfı, depremden etkilenen bursiyerlerinin yanı sıra afet bölgesinde okuyan ya da ailesi orada olup bursa başvuranlara da destek sağladı. Gene depremden etkilenen 1275 öğrenciye daha burs verilmesi kararlaştırıldı.

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın, vakfın afet dönemi çalışmalarını anlattı. Taşkın şu ana kadar yapılanları ve yapmayı planladıklarını tek tek açıkladı.

İşte Banu Taşkın'ın açıklamaları...

"Gerek temel eğitim gerekse lisans seviyesinde binlerce öğrenciyi direkt ve dolaylı etkileyen depremde Türk Eğitim Vakfı ailesinin parçası olan 2573 bursiyerimiz de afetten doğrudan etkilendi. Hem onların hem de bölgede olan bütün eğitim yaşamının içinde olan evlatlarımızın yanında olmak ve eğitimlerini tamamlayabilmelerini temin etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Fakat ihtiyaç çok, yolumuz uzun. Yaşadığımız felaketin sonrasında afet mağduru bursiyerlerimiz ve eğitim çağındaki bütün gençlerimiz için imkanlarımızı seferber etmeye devam ediyoruz. Deprem bölgesindeki illerde bulunan yahut ailesi bu illerde olan 2.525 bursiyerimize 3 milyon TL ek barınma burs desteği sağladık. Bunun yanı sıra afet bölgesinde okuyan ve/yahut ailesi bu bölgede olan, 2022-2023 eğitim senesinde burs için başvurmuş, mülakata girebilmiş fakat kontenjan sınırlaması sebebiyle kabul alamamış 1.300 öğrenciye tek seferlik acil destek için ortalama 2 milyon TL yardımda bulunduk. Afet sebebiyle uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber teknoloji erişim bursuna ihtiyacı olan 1.000 gence bilgisayar desteği temin etmek ismine planlamalarımızı da yapıyoruz. Üniversitelerde online eğitime geçilmesi çok ciddi bir teknoloji ihtiyacını doğurdu. Öğrencilere dönüp, ‘Teknoloji ihtiyacınız var mı?’ diyerek sorduk ve 4 bin 800 ihtiyaç bildiren oldu. Yalnızca deprem bölgesinde değil bütün Türkiye’de bulunan gençlerimiz dersleri izlemek ve ödevlerini yapmak için teknolojiye erişim ihtiyacı duyuyor. Tamamını karşılamak kısa vadede mümkün olmayacak bu yüzden eğitime duyarlı bütün kurum ve bireylerin destekleri bu dönemde çok mühim.

Depremden birinci dereceden etkilenen 1.000 yeni üniversite öğrencisine daha 4 aylık burs vermek üzere başvurularımızı açtık ve bir hafta gibi kısa zamanda 94.243 müracaat aldık.

Çekirdek ailede (anne, baba yahut kardeş) can kaybı yaşayan yahut kendinin yaralandığını söyleyen ve evi yıkılmış 1275 öğrencimizden gelen toplam talebi değerlendirerek 1275 afetzede öğrencimize burs verme kararı aldık. 1275 öğrencimizin Mart –Haziran aylarını kapsayacak biçimde 4 aylık burs ödemesi yapacağız. Yeni başlayacak eğitim öğretim döneminde bu ihtiyacın ne kadar artacağını görebiliyoruz."

Öte Yandan Ders Zili Fonumuz ile Adıyaman ve Hatay'da yaptıracağımız prefabrik okullar ile hayalleri tekrardan hep beraber inşa edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol ile anne ya da babasını kaybeden temel eğitim alan küçük öğrencilerimizin de her afette olduğu gibi TEV olarak yanında olacağız."

Türk Eğitim Vakfı’ndan depremzede öğrencilere burs desteği
Bizi Takip Edin

Bize Katılın