Eğirdir Gölü zehir saçıyor, tehlikeli kirlilik için uzmanlar uyardı!

Eğirdir Gölü içine lağım borularından biri patladı, göl yüzeyi atıkla doldu. Kirliliğin bugüne kadar görülmemiş seviyede olduğunu söyleyen Bilim Danışmanı Erol Kesici, “Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın” şeklinde konuştu.
Takip et
Eğirdir Gölü zehir saçıyor, tehlikeli kirlilik için uzmanlar uyardı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölüiçine döşenmiş lağım borularından birinin patlamasıyla göl yüzeyine çıkan atıkları görüntüledi. Dr. Kesici, göl sularına lağım sularının karışmasını ‘vahşet’ olarak nitelendirdi, “Göl stratejik öneme sahip içme suyu kaynağı ve sözde yasalarla da korunuyor” şeklinde konuştu. Gölden Isparta merkez ve 81’den fazla yerleşim alanının öncelikle içme suyu olarak faydalandığını aktaran Dr. Kesici “Çok geniş bir tarımsal imalat alanında kullanılıyor. Bir an önce tedbir alınmalı ve göle derin deşarjdan vazgeçilmelidir. Gölün iç kısımlarına döşenen, kanun ve insanlık dışı lağım suyu bırakan borular kaldırılmalı. Bu sudan içilmekte, yemek pişirilmekte, meyve-sebze yıkanmakta, temizlik yapılmakta. Öte Yandan burası çok yoğun talep gören bir plaj ve çocuklar da dahil herkes bu gölde yüzüyor” diyerek konuştu.

‘SEBEBİ İNSAN’

Eğirdir ilçesindeki evlerin çeşmelerinden gelen suyun kokusu ve zaman zaman değişen renginin de herkesçe fark edildiğini belirten Dr. Kesici “Bırakın içme suyu olarak kullanmayı, parmağınızı dahi suya sokmayın” diye uyardı.

Eğirdir Gölü’nün son senelerde alg patlamasıyla da karşı karşıya kaldığını hatırlatan Dr. Kesici, göldeki su seviyesinin azalmasının ve aşırı kirliliğin nedeninin küresel ısınma olmadığını aktardı. Dr. Kesici, “Ne doğa olayıdır ne de doğaldır, nedeni insandır. Eğirdir ve birçok doğal su alanlarının, göletlerdeki su seviyesinin azalması ve kirlilik sebebiyle su kısıtlamaları başlamış vaziyette. Gölün dalgalı olduğu dönemlerde suyunun yeşile boyanması sebebiyle pompalardan su çekilemiyor. Çeşmelerden akan sular da gerek rengi gerekse su kalitesi bakımından içme-kullanmaya uygun değildir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.