Ege’nin Maldivler’i olarak bilinen Kalem Adası satılıyor!

Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile ‘Ege’nin Maldivleri’ olarak bilinen Kalem Adası, 400 milyon TL’ye satışa çıkarıldı.
Takip et
Ege’nin Maldivler’i olarak bilinen Kalem Adası satılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’in Dikili ilçesinde, Bademli Köyü’ne ortalama 500 metre mesafedeki saklı cennet Kalem Adası, 400 milyon Türk Lirası’na satışa çıkarıldı. Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile ‘Ege’nin Maldivleri’ olarak anılan Kalem Adası’nın, 70 metre altında da jeotermal su olduğu biliniyor. Ada, M.Ö. 406’da Atina ile Sparta arasında geçen ve yüzlerce geminin katıldığı, dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etti. Peloponez adlı bu savaşta birçok gemi battı ve sonunda kazanan Atina oldu. Tarihte mühim bir yere sahip olan bu savaşın izlerini taşıyan 459 dönümlük Kalem Adası’nın 258 dönümü, 400 milyon Türk Lirası’na satışa çıkarıldı.

Ege’nin Maldivler’i olarak bilinen Kalem Adası satılıyor!

“ADADA SENELER ÖNCE VERİLEN SAVAŞIN KALINTILARINA RASTLIYORUZ”

Adanın ilk defa satışa çıkarıldığını belirten ve aile ismine satış işlemleriyle ilgilenen Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran,

“Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Kalem Adası ilk defa satışta. Adamız Ege’nin kalbi, İzmir’in dikili ilçesindeki Bademli Köyü’ne ortalama 400-500 metre mesafede, yüzerek gidilebilen bir ada. Adamız Kuzeyden Güneye 1,5 kilometre mesafede. 459 dönüm bir arsadan bahsediyoruz toplamda. Biz, 258 dönümü satıyoruz. Adamızın birçok özelliği var, Milattan önce 500 senelerine bile dayanıyor bu adayı almak için verilen mücadeleler. Şu Şekilde ki, Sparta ve Atina o zamanlarda yapmış oldukları gemi savaşlarında adayı almak için ciddi mücadeleler verip, daha ardından 200 adet gemini orada battığı tarihte yer alıyor. Seneler boyunca da hala o verilen savaşlardaki kalıntılara rastlayabiliyoruz adanın üstünde” şeklinde konuştu.

70 METRE ALTINDA ŞİFALI BİR SU VAR

Kalem Adası’nın 70 metre altında, jeotermal suyun olduğunu anlatan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Yani sıcak su kaplıcalarımız, çok nadir rastlanılan ve bulunduğu zaman da değerlendirilmesi gereken şifalı bir sudan bahsediyorum. Ve 67 derece sıcaklıkta. Ada tarihi hem milattan önce 500 senesine kadar dayanan eserlerle dolu, öbür taraftan jeotermal enerji kaynağı var içinde, sıcak su kaplıcalarımız mevcut” diyerek konuştu.

“MALDİVLER’E RAKİP OLABİLECEK BİR YER”

Kırmızıtaş Başaran, şu şekilde devam etti:

“Hatta şu şekilde bir vaziyet da var, Bademli Köyü’nde seneler önce, oradaki Karadağ diyerek bir yanardağın patlamasıyla birlikte beyaz kumların oluşması ve Turkuaz mavisi denizin de ortaya çıkması tarihte de geçiyor. Zaten Kalem Adası’nın en büyük niteliklerinden bir tanesi, Maldivler denizini aratmaması. Hakikaten de, sizin ülkenizi terk edip de dünyanın bir ucuna gitmenize kesinlikle gerek yok. Hakikaten, Maldivlere rakip olabilecek bir yerden bahsediyorum. Bu da çok ciddi bir özellik.”

Ege’nin Maldivler’i olarak bilinen Kalem Adası satılıyor!

“YAZ-KIŞ BİRÇOK TEKNE AYLARCA DEMİR ATIYOR”

Adanın turizm imarı olduğunun altını çizen Kırmızıtaş Başaran, “Burayı alacak olan kişi bungalovlar yapabilir, otel yapabilir. Şifalı su olarak bilinen sıcak suyu değerlendirebilir. Biliyorsunuz, ülkemizin her yeri cennet. Özellikle kıyı şeritlerimizin tamamı birbirinden kıymetli. Ancak bulunduğumuz konum, İzmir’in hemen Dikili ilçesinde ve Bademli Köyü’ne yüzerek gidilen bir denizden bahsediyorum. Öbür tarafta da Midilli Adası hemen yanımızda. Yani öyle bir noktada, öyle bir pozisyondaki… Esasında her yıl, yaz-kış demeden birçok teknenin özellikle tercih ettiği, aylarca demir attığı bir yerden bahsediyoruz. Bu konuda favori bir yer” ifadelerini kullandı.

TALİP OLAN TÜRK AİLE HEM JEOTERMAL SUYU DEĞERLENDİRMEK HEM OTEL YAPMAK İSTİYOR

Mülk sahibi olan ailenin adayı satmaları yönünde oldukça fazla talep aldığını ve artık bu istekleri değerlendirmeye karar verdiklerini ifade eden Başaran, adanın satılığa çıkarılmasının üstünden 24 saat geçmeden bir talibinin çıktığını vurguladı. Başaran,

“Şu ana kadar hep atıldı. Ama aile o kadar bu konuda talep aldı ki… Satar mısınız diyerek talep çok geliyordu. Daha sonra ben bunları neden değerlendirmeyeyim şeklinde konuştu ve şu anda bulunduğumuz aşamada biz burayı, 400 milyon Türk Lirası’na satıyoruz. Ada toplamda 459 dönüm arsadan oluşuyor, 258 dönümü bize ait ve satılık rakamımız da 400 milyon TL. Yani adanın ortalama 3’te 2’si satılıyor diyebiliriz. Açıkçası burası daha 24 saatlik bir portföy ve ben hemen bir reaksiyon aldım. Pazartesi günü bir toplantım var ve adayımız bir Türk. Hem içerisindeki jeotermal suyu kullanmak istiyor, öbür yandan da otel yapma isteği de var. Aile satmayı düşünmüyorken de yurt dışından, Katar’dan bir teklif gelmiş. Aile o zaman şu anda buna hazır olmadığını da söylemiş. Şu anda esasında gönlümüzden geçen bir Türk ailenin alması. Çünkü hemen İzmir’in yanı başında olan bir yeri inşallah istediğimiz biçimde bir Türk aileye satarız ve orası da bizim konaklama olanağı bulduğumuz yerlerden birisi olur” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.