adplus-dvertising

Efes 2022’nin seçkin gözlemci günü başlıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatı olan Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı EFES 2022’nin seçkin gözlemci günü faaliyetleri bugün başlıyor. Faaliyetin öncesinde basın brifingi gerçekleştirildi.
Takip et
Efes 2022’nin seçkin gözlemci günü başlıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TSK’nın en büyük planlı tatbikatı olan ve 37 ülkeden askerlerin katılımıyla 9 Mayıs 2022’de başlayan Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı EFES 2022 tatbikatı devam ediyor. Birinci safhası olan Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı ile başlayan tatbikatta, 20 Mayıs’ta fiili safhaya geçildi. 37 ülkeden sayıları bini aşan yabancı personelin katıldığı tatbikatta, TSK unsurlarıyla beraber 10 binden fazla personel görev yapıyor. Bir İtalyan fırkateyni, Libya Deniz Kuvvetleri’ne ait hücumbotu, ABD ordusuna air CH-53 helikopteri, zırhlı araçlar ve obüslerin kullanıldığı tatbikatta bir de çıkarma gemisi görev alıyor.

Efes 2022’nin seçkin gözlemci günü başlıyor

Basın brifingi verildi

Seçkin Gözlemci Günü bugün başlayan tatbikat öncesinde Konak Astsubay Orduevi’nde basın brifingi verildi. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Dz.Yzb. Burcu Naliç Yokuva’nın Efes-2022 hakkında bilgi verdiği brifingde, jenerik bir senaryo çerçevesinde topçu atışları ile desteklenen amfibi harekâtının icra edileceği, hedeflerin kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vurulacağı söylendi.

Tatbikatın hedefleri

Brifingde tatbikatın hedefleri şu şekilde anlatıldı:

“Birleşik ve müşterek harekâtın planlanması, koordinasyonu ve icrası konusunda personeli yetiştirmek, karşılıklı çalışabilirliği geliştirmek, birleşik ve müşterek harekâtın, komuta-kontrol usullerini, elektronik harp yöntem ve tekniklerini, hava sahasının kontrol ve yönetim usullerini denemek ve geliştirmek, Yöntem Data Link (TDL) sistemlerinin etkin biçimde kullanılmasını temin etmek, katılımcı ülkelerin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri envanterindeki harp silah ve araçlarının birleşik ve müşterek bir harekâtta müşterek kullanılma usul, yöntem, kabiliyet ve tekniklerini denemek ve geliştirmek, birleşik ve müşterek harekâtın lojistik desteğinin planlama ve icra esaslarını geliştirmek, siber savunma çerçevesinde farkındalık seviyesini artırmak, siber olaylara müdahale esaslarını test etmek ve ortak siber güvenlik anlayışı yaratmak, tatbikata katılan birlikler arasında asimetrik tehditlere müşterek olarak karşı koyma ve hibrit harekât icra etme olanak ve yeteneklerini geliştirmek, kamu kurum/kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği ve koordinasyonu geliştirmektir.”
Öte yandan brifingde hiçbir ülkenin hedef alınmadığı ve ve Birleşmiş Milletlerin Barışı Destekleme Harekatı çerçevesinde uygulayabileceği, Barışı Destekleme Harekatı jenerik senaryosundan istifade edildiği ifade edildi.

Efes 2022’nin seçkin gözlemci günü başlıyor

İlk defa kullanılacak silahlar tanıtıldı

Basın brifinginde tatbikatta ilk defa kullanılacak olan sistem ve silahlar da tanıtıldı. Kara Operasyonu’nda milli olanaklarla üretilen KNT-76 keskin nişancı tüfeği, yöntem tekerlekli zırhlı araçlar (Kobra-2, Kirpi-2, Vuran), 106 mm. havan, Proton Elic tünel tespit cihazı, Para OMTAS kuleli tekerlekli qraç, KORNET (Kaplan), kaideye monteli cirit (Sipahi), patlayıcı madde şüpheli cisim imha aracı (Kirpi-2), Hava Hücum Harekatı’nda Akıncı TİHA, milli olanaklarla üretilen T-129 ATAK helikopterleri, S-70 ile 105 mm’lik obüs, 35 mm modernize çekili top ve ateş idare cihazı, Deniz Harekatı’nda Vurucu İnsansız Hava Aracı (VİHA), deniz karakol uçağı talim torpidosu, otonom sualtı aracı, Hava Operasyonu’nda ise lazer güdümlü mühimmat ve hassas güdüm kitli mühimmat ilk kez kullanılacak.

Efes 2022’nin seçkin gözlemci günü başlıyor

Brifingde, bu sene yapılan Efes-2022 tatbikatının, Teröristle Mücadele Harekatı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı, Pençe, Pençe Kartal, Pençe Şimşek, Pençe Kaplan ve Pençe Yıldırım Harekatlarından elde edilen tecrübelerin muharebe sahasına yansıtılması amacının taşıdığı ve bu yönüyle geçmiş senelerdeki tatbikatlardan farklılık gösterdiğinin altı çizildi.

Salih Yılmazsoy – Ali Gözeten – Aybike Göcekli – Aykut Yeniçağ

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.