adplus-dvertising

Efes-2022’nin gündüz safhası göğüs kabarttı

TSK’nın en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gündüz safhası denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı. Tatbikatı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanının yansıra öbür ülkelerin seçkin gözlemcileri takip ederken, tatbikat aksiyonlu anlara sahne oldu.
Takip et
Efes-2022’nin gündüz safhası göğüs kabarttı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası, dün gece saatlerinde başarıyla tamamlanmıştı. Bugün ise sabah saatlerinde gündüz safhası icra edilmeye başladı.

Efes-2022’nin gündüz safhası göğüs kabarttı

Kara bombardımanıyla başladı

37 ülkeden bini aşkın yabancı personelin ve TSK unsurlarıyla beraber 10 bin personelin katıldığı tatbikatın gündüz safhası, senaryo gereği Heybeliada ve Büyükada korvetlerinden yapılan kara bombardımanıyla başladı. Amfibi Harekatı Destekleyen Ateşler Çerçevesinde Topçu ve Havan Atışları yapıldı.

Gece başlayan hücum harekatına devam edilirken, Top/obüs ve komuta kontrol araçları havadan taşındı. Sonrasında inme ve havabaşı genişletilirken, yaralı personel helikopterle seyyar sahra hastanesine tahliye edildi. Daha sonra Amfibi Hücum Harekatına yönelik yakın hava desteği verilmesiyle birlikte makineli tüfek ve RPG-7 ile bölge ateş altına alındı. Amfibi Hedef Sahasındaki (AHS) muhasım denizaltının tespitinin sonrasında talim torpidosu atışı gerçekleştirildi.

Hava Operasyonunda hava muharebe devriyesi görevi yapılırken, yamaç çökertmesi, mayınlı saha ve tel engeller tahrip edildi. AHS’deki muhasıp denizaltının tespiti, torpido atışının sonrasında denizaltının su yüzeyine çıktı. Bu sırada Amfibi Hücum Harekatını destekleyen topçu, keskin nişancı ve havan atışları ile Mayın Avlama Gemisinin belirlediği mayınlar, otonom sualtı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından imha edildi. Senaryo çerçevesinde harekat, taarruz helikopteriyle de desteklenerek denizde arama kurtarma ve sıhhi tahliye çalışması yapıldı.

Efes-2022’nin gündüz safhası göğüs kabarttı

Tatbikatı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanının yanı sıra öbür ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

Salih Yılmazsoy – Ali Gözeten – Aybike Göcekli – Sinan Yeniçeri

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.