Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!

Edirne'nin Enez ve Keşan ilçelerinin turistik sahil kesimi Saros Körfezi, bu kez uğur böceği istilası ile gündeme geldi. Yüz binlerce uğur böceğinin sahil boyunu istila etti. İstilacı uğur böcekleri tarafından ısırılan turistler, zaman zaman tedirginlik yaşadı.
Takip et
Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, böceklerin artışının temel sebebinin besin bolluğu olduğunu söyleyerek, şunları belirtti:

‘ARTIŞIN SEBEBİ BESİN BOLLUĞU’

“Böyle yağışların bol olduğu senelerde da bu zararlılar bol oluyor. Dolayısıyla uğur böcekleri de bol bol beslendikleri için nüfusları normalin çok üstünde artıyor, pik yapıyor. Bu sene da uğur böcekleri sayısında bir artış var, pik değerlere ulaşmış vaziyette. Dolayısıyla nüfuslarında artışın temel nedeni bu besin bolluğu.”

İşte ayrıntılar. ..

GÖZDE TATİL BELDESİ İSTİLA ALTINDA

Buğday hasadının başladığı Trakya’nın gözde tatil bölgelerinden Saros Körfezi kıyılarını son günlerde uğur böcekleri istila etti.

Enez ilçesi ile Keşan ilçelerinin sahil kesimlerini istila eden yüz binlerce uğur böceği, yazlıklar ve iş yerini de sardı. Tatilcilerin denize girmelerini de zorlaştıran uğur böceklerinin zaman zaman tatilcileri de ısırdığı söylendi.

Uğur getirdiğine inanılan ve buğdaya zarar veren böcekleri yiyerek beslenen uğur böcekleri sebebiyle sahildeki işletmeciler de zor vaziyette kaldıklarını dile getirdi.

‘ZARARSIZLAR’

Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!

Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, özellikle yer yer ufak ısırıklarla insanları tedirgin eden uğur böceklerinin tamamen zararsız olduğunu söyleyerek, tarım sektörüne olan yararlarına dikkat çekti.

Kılıç, uğur böceklerinin özellikle tarım zararlısı bitleri ve sinekleri yiyerek beslendiğini, bu sebeple tarımın uğuru olduklarını belirtti.

Kılıç, “Uğur böcekleri tarım açısından bizim uğurumuz. Bu böcekler, ara sıra, bu sene olduğu gibi yağışlı geçen senelerde tarım zararlısı olarak tanımladığımız yaprak bitleri, tripsler, beyaz sineklerin predatörü yani yok edicisi bir böcek, onlarla besleniyor. Bu şekilde yağışların bol olduğu senelerde da bu zararlılar bol oluyor. Dolayısıyla uğur böcekleri de bol bol beslendikleri için nüfusları normalin çok üstünde artıyor, pik yapıyor. Bu sene da uğur böcekleri sayısında bir artış var, pik değerlere ulaşmış vaziyette. Dolayısıyla nüfuslarında artışın temel nedeni bu besin bolluğu” şeklinde konuştu.

‘DENİZİ AŞAMADIKLARI İÇİN SAHİLDE SIKIŞIP KALMIŞ DURUMDALAR’

Uğur böceklerinin göç eden canlılar olduğunu ifade eden Kılıç, sözlerine şu şekilde devam etti:

Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!

“Uğur böcekleri göç eden canlılar. Kın kanatlı hayvan grubundan, yedi noktalı uğur böceği diyerek geçiyor bizdeki uğur böcekleri. Büyük gruplar halinde göç ediyorlar, belli bir mesafeye kadar havalanıyorlar sonra rüzgar onları nereye taşırsa oraya uçuyorlar. Şu anda Saros’ta sıkışma nedenleri denizi geçemiyor olmaları.”

“Böcekler denizi aşamadığı için sahilde, denizin kenarında yığılmış vaziyetteler. Evet insanlar için biraz rahatsız edici bir görüntü olabilir, hafif ısırıklardan dolayı biraz korku oluşturabilir ama dediğim gibi yedi noktalı uğur böceklerinin insan için zararlı bir yapısı yok.”

‘1 HAFTA DAHA SÜRER’

Bölgedeki uğur böceği yoğunluğunun 1 hafta daha sürebileceğini dile getiren Kılıç, şu açıklamayı yaptı:

“Ormanlık meşe koruluklarının içerisinde, ağaç yapraklarının altında, ağaç gövdelerinin altında kışı geçiriyorlar. O kışlak dediğimiz bölgelerden, yazın ovalara daha beslenebilecekleri tarım alanlarının içerisine yol alıyorlar. Oradaki işleri bitince tekrar kışlaklarına geri çekiliyorlar. Dolayısıyla ben bu sürecin 1 hafta daha süreceğini düşünüyorum. Ondan sonra rüzgarın onlara yardım etmesiyle orayı terk ederler ve kışlaklarına giderler.”

‘BİR AN ÖNCE GİTMELERİNİ BEKLİYORUZ’

Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!

Enez ilçesinde Altınkum sahilindeki sitede tatilini geçiren Seher Dıramalı, uğur böceklerinin bulut halinde geldiklerini söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yaklaşık bir haftadır uğur böceği istilası yaşıyoruz. Sahilleri sardılar evimizin balkonları ve dış cephelerini sardılar. Evden çıkamıyoruz. Sabah bulut gibi geldiler, çok kötü ısırıyorlar, seviyoruz ama ısırmasınlar. Geçen sene ve önceki senelerde da geldiler ama bu yıl uzun ve çok yoğun geldiler. Bir an önce gitmelerini bekliyoruz.”

‘DENİZE GİREREK UÇMALARINI BEKLEDİK’

Denize girmek için sahile gittiklerinde uğur böceği istilasına uğradıklarını ve böceklerden denize girerek kurtulduklarını anlatan Nazan Öztürk, şu açıklamayı yaptı:

“Sabah denize girmek için gittiğimizde çocuklarla çok sayıda uğur böceği bir anda gelince kendimizi denize atmak mecburiyetinde kaldık. Havlularımızı ve vücudumuzu, her yerimizi uğur böceği kapladı. Ortalama 10 dakika sürdü. Tüm sahil denize girerek onların uçup gitmesini denizde ayakta bekledik. Daha sonra koşarak eve geldik.”

‘YUNANİSTAN’DAN GELİYORLAR, İŞLERİMİZ DURDU’

Edirne’yi uğur böcekleri bastı, istila gibi her yerden çıkıyorlar!

Enez’de turizm işletmecisi İbrahim İkmeler, uğur böceklerinin Yunanistan üstünden geldiğini belirterek konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Yunanistan’dan gelen uğur böcekleri her sene sahilimizi istila ediyor. Bu sene sayıları çok artmış olduğunu gördük. Geçen seneler en fazla 3 gün istila ediyorlardı ama bu sene 4 gün oldu hala gelmeye devam ediyorlar.”

“Uğur böcekleri sahili istila edince kimse gelmiyor. Bu hafta sonu gelenler hep geri döndü. Çocuklar da kendilerini ısırdığı için ağlıyorlar, aileler de hemen dönüp gidiyorlar. Uğur böceklerinin bir an önce gitmelerini bekliyoruz.” (DHA)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.