adplus-dvertising

Edirne’de yasak ırk köpeklere ömür boyu hapis!

Edirne Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’ndeki ‘yasaklı ırk’ 25 köpek, ömür boyu burada hayat sürecek. Bakımevinin sorumlu veteriner hekimi Soyuhan Barlas, “Biz birer geçici barınağız ama bu tarz yasaklı ırklar geldiği zaman onları iade etme yahut verme vaziyetimiz olmadığı için mecburen gelen hiçbir suçu yokken bizde cezaevi hükümlüsü gibi kalıyor. Yalnızca ırksal niteliklerinden dolayı biz onları burada hapsediyoruz. Kanunlar da bu konuda oldukça net, hiçbir biçimde sahiplerine iade olmuyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Edirne’de yasak ırk köpeklere ömür boyu hapis!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edirne Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi’nde 500 köpekten 25’i, sahiplerinin suça karışması yahut ürkütücü görüntüleri sebebiyle ömür boyu konuk edilecek. Barınak görevlileri ise kanunun ‘yasaklı ırk’ olarak kabul ettiği, geri iadesi mümkün olmayan köpeklerin günlük bakımlarını yaparak sağlıklı kalmalarını sağlıyor.

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Barınağın sorumlu veteriner hekimi Soyuhan Barlas, bir hayvanın ‘yasaklı ırk’ olarak doğmuş olmasının onun suçu olmadığını ifade ederek, ömür boyu hapis kalmalarının kabul edilebilir bir vaziyet olmadığını söyledi. Dogo Arjantin ve Pitbull cinsi gibi köpeklerin öbür hayvanlara göre daha atletik yapılı ve çene gücü açısından avantajlı olduğunu söyleyen Barlas, “Fakat bu onları bizim gözümüzde yasaklı kılmıyor. Tüm hayvanlar aynı biçimde eşit. Buna karşın, kanunda söylenen ‘yasaklı ırklar’ ibaresine karşın, bu hayvanlar yakalanınca mecburen barınaklara konuyor ve bu barınaklarda sahiplenilmesi tamamen olanaksız hale getirilip herhangi bir biçimde yuva bulmaları olanaksız hale getirilip burada hükmünü doldurması, ölene kadar burada bakılması isteniyor” şeklinde konuştu.

“SAHİPLERİNE İADE OLMUYOR”

Yasaklı ırkların barınağa geldikten sonra iadesinin de mümkün olmadığını kaydeden Barlas, “Biz birer geçici barınağız ama bu tarz yasaklı ırklar geldiği zaman onları iade etme yahut verme vaziyetimiz olmadığı için mecburen gelen hiçbir suçu yokken bizde cezaevi hükümlüsü gibi kalıyor. Yalnızca ırksal niteliklerinden dolayı biz onları burada hapsediyoruz. Kanunlar da bu konuda oldukça net, hiçbir biçimde sahiplerine iade olmuyor” diyerek konuştu.

Her hayvanın kendine özel bakıcısı olduğunu da söyleyen Barlas, “Kendi özel bakıcılar var, belli insanlar yalnızca onlarla ilgilenebiliyor. Bu tarz ırklar biraz daha hassas oluyor. Herkes girip çıkamıyor. Belli insanlara biraz daha bağlanıyorlar. O sebeple bakıcıları belli insanlar oluyorlar. Bu hayvanların DNA testi olmadan saf mı yahut melez ırk mı olduğunu söylemek de mümkün değil. O sebeple de açıkçası benim gözümde aşağı yukarı tamamı melez. İşin açıkçası bu canlar burada müebbet hapisteler, hem de suçları olmadan” ifadelerini kullandı.

“MELEZ OLDUKLARI TESPİT EDİLİRSE, TESLİM EDİLEBİLİR”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da ömürlerinin sonuna kadar yasaklı ırkları hapsetmek mecburiyetinde kalmalarından duydukları üzüntüyü dile getirdi. Tanrıkulu, “Bu canlar ne yazık ki, insanların bir biçimde kötü düşünceleri yüzünden kötü muameleye maruz kalıyorlar. Dikkat ederseniz barınağımız ikiz barınak. Neredeyse bir barınak kadar yeri de bu yasaklı ırk denilen ırklara ayırdık. Burada da çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu hayvanların birçoğunun esasında melez olduğu konusunda tam bir genetik tarama yapılamadığı için bilemiyoruz. Melez olma olasılıkları çok yüksek. Melez olduklarında ve bir DNA testi neticesi olursa o zaman teslim edilebiliyor. Bizim ne yazık ki bu şekilde bir olanağımız yok. Bu manada da ciddi çalışmaya ihtiyaç var. O biçimde bir çalışmaya gidersek belki bu tam da saf olmayan ırkları belki sahiplerine teslim edebiliriz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.