eDevlet, eNabız ve ÖSYM hacklendi mi?

Türkiye’nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı’ndan açıklama geldi. eDevlet çöktü mü? eDevlet, eNabız ve ÖSYM hacklendi mi, sızıntı iddiası doğru mu? soruları bu kapsamda yanıt aranıyor.
Takip et
eDevlet, eNabız ve ÖSYM hacklendi mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

eDevlet çöktü mü? eDevlet, eNabız ve ÖSYM sızıntı iddiası doğru mu? sorularına dair detaylar aratılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı, resmi Twitter hesabından Türkiye’nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiaları hakkında basın açıklaması yaptı.

EDEVLET HACKLENDİ Mİ?

Dijital veri sızıntısı iddiaları üzerine e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklamada “2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır” ifadeleri kaydedildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

“Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

eDevlet, eNabız ve ÖSYM hacklendi mi?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.