Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!

Bütün Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, özellikle nöbetçi eczanelerde yaşanan, gece yoğunluğunun ve kuyrukların sebebini açıklarken, “Bunun nedenlerinden biri, vatandaşların acilde muayene ücreti ödemeyeceği yanılgısına düşerek hastanelere gündüz gitmek yerine, gece acile gitmeyi tercih etmelerinden kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Saydan, Hürriyet’e şunları belirtti:

ÜCRET YÜZÜNDEN Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!

“Hastanelerin acil servisleri, acil sağlık hizmeti gereken vaziyetler; nöbetçi eczaneler ise bu servislerden gelen, hastanelerde yatan, ilacı bitmiş yahut acil ilaç ihtiyacı olan hastalar için 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Gündüzleri hasta yoğunluğu normal, fakat nöbetlerimizde salgın vaziyetine da bağlı olarak bu Yoğunluk artıyor. Vatandaşlarımız yanılgıya düşerek acilden giriş kaydı yapılan basit rahatsızlıklarına ilişkin başvurularında muayene ücreti çıkmayacağını düşünüyor. Bu da nöbetlerde ekstra bir hasta yoğunluğuna neden oluyor.

Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!

SGK mevzuatında, ‘Acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden muayene katılım payı ve ilave ücret alınmamaktadır’ maddesi bulunuyor, fakat bu, tüm acil müracaatlarını kapsamıyor. Hastane acillerinde üç renk mevcuttur. Sistem kapsamında acil servislerde hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınmaktadır. Yalnızca ‘kırmızı alan’da kabul edilen hastalar muayene katılım payından muaftır.

Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!

Muayene ücreti çıkmadığını sanarak gündüz poliklinik başvuruyu yapmak yerine akşam yahut tatil günlerinde hastanelerin acil servislerine başvuran vatandaşlarımız, hem acil servislerde lüzumsuz yoğunluğa sebep oluyor, hem de boş yere mesai saatinin bitmesini bekleyerek gene de muayene katılım payı ödüyorlar.”

HASTANELERDE RENKLER VE KATILIM PAYLARI Eczanelerdeki kuyruğun sebebi muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaş!

KIRMIZI ALAN: Bu alan ambulansla gelen öncelikli hastaları örneğin Trafik kazaları, kalp krizi, beyin kanaması şüphesi, ciddi solunum zorluğu, kesici-delici alet yaralanmaları gibi aciliyeti yüksek hastalar içindir. Bu alan muayene katılım ücreti olmayan tek alandır.

SARI ALAN: Kişinin geçirdiği bir kaza, travma, kırık vakaları, karın ağrısı çekenler gibi müdahalesi beklemeye müsait olan hastalar içindir. Sarı alana yönlendirilen hastalar, müdahaleden önce bir müddet bekleyebilirler. Bu alandan muayene katılım ücreti alınır.

YEŞİL ALAN: Grip, ateşli hastalar, ayakta yürüyerek gelen mide bulantısı çeken hastalar gibi aciliyeti olmayan hastalardır. Bu kişilerden de muayene katılım ücreti alınır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.