Eczacıdan doktora “zıkkım ye” açıklamalı rüşvet

Usulsüz reçete düzenleyerek 12 milyon 523 bin TL vurgun yapan şebekeye ilişkin yeni ayrıntılar gün yüzüne çıktı. Bir eczacının doktorlardan birine komisyon olarak anlaştığı rüşveti gönderirken açıklama kısmına ‘Zehir zıkkım olsun’, ‘Zıkkımın kökünü ye’ yazdığı tespit edildi.
Takip et
Eczacıdan doktora “zıkkım ye” açıklamalı rüşvet
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan teknik ve fiziki çalışmalarla usulsüz reçetelerle kanser hastaları ve organ nakli olan hastaların kullandığı ilaçları alıp, başka ülkelere satmak isteyen, uyuşturucu özelliği taşıyan ilaçların ticaretini yapan şebekeyi deşifre etti.

Savcılığın gözaltı kararı çıkartmasının sonrasında aralarında İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli müdür yardımcısı, 4 doktor, 2 sağlık merkezi çalışanı, 2 biyolog, 11 eczane ve ilaç firması çalışanının da bulunduğu 46 kişinin yakalanması için geçen hafta cuma günü Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak ve Van’da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 46 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, 3 ruhsatsız av tüfeği, 36 bin 240 Dolar, 230 Euro ve 17 bin 950 TL para, çok sayıda ilaç, Suriye uyruklu kişilere ait kimlik fotokopileri ele geçirildi.

12 MİLYON 523 BİN LİRALIK VURGUN

Şebekenin kanser hastalarının kullanması gereken ilaçları Azerbaycan, Suriye, İran ve Irak’taki bağlantılarına satmayı hedefledikleri belirlendi. Polisin 22 aramada ele geçirdiği 9 bin 177 kutu faturasız ve reçetesiz ilaçların piyasa değeri ve zanlıların kendi arasında yaptığı para transferinin toplam 12 milyon 523 bin 111 TL olduğu tespit edildi.

Emniyetteki işlemlerinin sonrasında 46 zanlıdan 10’u savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 36’sı ‘özellikli dolandırıcılık’, ‘rüşvet’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘kamunun zarara uğratılması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan zanlılardan biyologlar İsmail E., Veli T.., doktorlar Zeynep K., Metin D., İflah K., eczacılar Mehmet Naci Ö., Şahin E. ve Yakup Ç. ile bu zanlılarla beraber çalıştığı belirlenen Cevat E., Melih K., Nede O., Mustafa Ö., Eda Z., İsmail S., Yusuf Ü., Ahmet E., Kenan E. ile İran uyruklu Navid K. tutuklandı. İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Y.C.’nin de aralarında bulunduğu 18 şüpheli ise adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

KANSER İLACI YERİNE AĞRI KESİCİ VE VİTAMİN KULLANMIŞLAR

Gözaltına alınan Bursa’daki özel bir hastanede görevli biyologlar İsmail E. ile Veli T.’nin, kanser tedavisi gören hastaların serumlarına nakletmeleri gereken kanser ilaçlarını kullanmayıp sattıkları bilgisine ulaşıldı. Biyologların bu ilaçların yerine ağrı kesici ve vitamin kullandıkları iddia edildi. Öte yandan bu biyologların hastanedeki dolaplarında ortalama 50 kanser ilacı bulunduğu, Bursa’dan kargoyla İstanbul’daki bir kişiye 450 bin lira değerinde kanser ilacı gönderdikleri ve polisin de bu ilaçlara el koyduğu öğrenildi.

RÜŞVETİN AÇIKLAMASI ‘ZEHİR, ZIKKIM OLSUN’

Operasyonun sonrasında soruşturma kapsamında doktor ve eczacılar arasındaki rüşvet alışverişine yönelik yeni ayrıntılar gün yüzüne çıktı. Şüpheli eczacılardan birinin, olaya karıştığı tespit edilen doktorlardan birine özel araç tahsis ettiği ve sekreterinin maaşını ödediği öğrenildi. Bir eczacının, komisyon ödeme ile alakalı anlaştığı doktorun banka hesabına havale olarak rüşvet gönderdiği, bunu yaparken de havalenin açıklama kısmına ‘Zehir zıkkım olsun’, ‘Zıkkımın kökünü ye’ gibi ifadeler yazdığı tespit edildi.

MİDESİ AĞRIYAN HASTAYA BÖBREK İLACI

Olaya karıştığı iddia edilen iki doktorun, 3 ayda 1 milyon liralık ilaç yazdığı, öte yandan tek bir reçetede bir arada olmaması gereken ilaçları, tek reçeteye yazdıkları öğrenildi. Doktorların Suriye uyruklu hastaları hiç görmeden ilaç yazdığı, midesi ağrıyan bir kişiye de aynı zamanda böbrek yetmezliği ilacı yazdıkları tespit edildi.

MÜEBBET HAPİS CEZASIYLA YARGILANABİLİRLER

Konuyu değerlendiren Adana Barosu eski başkanı Avukat Aziz Erbek, “Kanser hastalarının ihtiyacı olan ilacın yerine vitaminin verilmesi görevi kötüye kullanmaktır. Bununla beraber Türk Ceza Yasası’na göre 2 seneden 4 seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilirler. Fakat tedavi gören hastalardan biri ve birden fazlasına, kanser ilacını kullandırılmaması ve vitamin yüklemesi yapılması sebebiyle ölümüyle sonuçlanmışsa bu konu ‘adam öldürmeye teşebbüs’ olarak değerlendirilebilir. Bunun cezası ise teşebbüsün derecesine göre, müebbet hapis cezasına varabilir. Kanser hastasının ağır olmasıyla, vitamin verilmesi neticesi ölümüne neden olması ‘adam öldürmeye tam teşebbüs’, dolaylı yoldan ölümüne neden olduysa ‘eksik teşebbüs’ olarak sayılabilir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.