Ebeveynler dikkat! Mavi Balina ve Momo'dan sonra yeni tehlike 'Mavi Bebek'

Mavi Balina ve Momo oyunları uzun bir süre gündemde kalmış ve Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığını tehdit etmişti. Şimdi bu oyunlara bir yenisinin daha eklendiği belirtiliyor. Mavi Bebek ismi verilen oyun, tıpkı Mavi Balina oyunu gibi oynanıyor ve çocuklara istediğini yaptırıyor. Uzmanlar, ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmasını ısrarla belirtiyor. Oyunun yarattığı tehlike nedeniyle ebeveynler şimdi “Mavi Bebek nedir?” sorusunu sormaya başladı. Bir diğer adıyla Blue Baby oyunu nedir?
Takip et
Ebeveynler dikkat! Mavi Balina ve Momo'dan sonra yeni tehlike 'Mavi Bebek'
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mavi bebek oyunu nedir?

Sanal bir oyun olmayan Mavi Bebek oyunu, fiziksel olarak oynanan bir oyun olarak geçiyor. Bir efsaneden türemiş olan oyun banyoda oynanıyor. Tamamen korku seansı esasına göre ilerleyen Mavi Bebek oyunu, herhangi bir uygulama ya da program gerektirmiyor. Mavi Bebek oyunu ile beraber direktifler; sosyal medya üzerinden mesajlar yoluyla çocuklara ulaşıyor. Mavi Bebek oyununda gelen talimatlar, çocukları korkutmak ve onlara istediğini yaptırmak amacı taşıyor.

Mavi bebek oyunu nasıl oynanır?

“Mavi bebek oyunu nasıl oynanıyor?” sorusunun cevabı da pek çok yetişkin tarafından merak ediliyor. Efsaneye dayanan Mavi Bebek oyununda gelen direktiflere göre çocuklar banyoda ışığı kapatarak ellerinde bir bebek varmış gibi kollarını sallıyorlar. Ortalama 15 defa salladıktan sonra çocuklar efsaneye göre kollarında bir ağırlık hissetmeye başlıyorlar ve yine efsaneye göre çocuklar kollarında bebeğin tırnaklarını hissediyorlar. Direktiflerde bebeğin annesinin çocuğun arkasından “Bebeğimi bırak!” diye seslendiği söyleniyor. Oyunu oynayan, oyunu ortasında bırakan ya da sonuna kadar devam eden çocuklarda psikolojik sorunlar oluşmaya başlayabiliyor.

Jonathan Galindo adlı oyun içindeki talimatlardan bir tanesi olarak verilen Blue Baby adıyla da anılan Mavi Bebek oyunu, farklı mesaj grupları üzerinden kişiye ulaşarak çeşitli talimatlar gönderiyor. Benzer oyunlarda gönderilen video görüntüleri ve ses efektleri ile çocuklar çok daha fazla korkutulabiliyor. Bu gibi destekleyici unsurlarla çocukların talimatlara uymak zorunda hissetmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Mavi bebek oyunu zararları

Mavi Bebek oyunu gündeme geldiği andan itibaren en çok sorulan sorulardan bir tanesi “Mavi Bebek oyunu zararları nedir?” oldu. Uzmanların açıklamalarına göre; Mavi Bebek oyununda gelen direktifler ve çocukların yaptığı uygulamalara göre çeşitli psikolojik problemler baş gösterebiliyor, hatta olaylar intihar ile sonuçlanabiliyor. Özellikle bazı ebeveynler, çocuklarına Mavi Bebek oyunu ile ilgili mesajların geldiği yönünde şikayetlerde bulunuyor.

"Mavi Bebek oyunu zararlı mı?" sorusunu soran ebeveynlere uzmanlar; manipülasyon ile çocukları etki altına alma esasına dayanan oyunla alakalı olarak dikkatli olunmasını söylüyor. Mavi Bebek zararları yönünden ciddi problemlere sebep olabilecek bir oyun olduğu için uzmanlar ebeveynleri tedbirli olmak konusunda uyarıyor. Çünkü kötü niyetli kişiler, çocuklara sosyal medya üzerinden ulaşıp tehlikeli şeyler yaptırabiliyor. Bazı durumlarda çocukların oyunla ilgili ebeveynlerine açılmak konusunda da ürkek davranabilecekleri düşünülüyor. Bu nedenle ebeveynlerin çok daha ciddi önlemler alması ve çocuklarını bu yönde bilinçlendirmeleri önem taşıyor.

Mavi Balina ve Momo'dan sonra yeni tehlike Mavi Bebek: Çocuklar yardım istiyor!

Çocukları hedef alan oyunlara bir yenisi eklendi. Mavi Balina ve Momo’dan sonra şimdi de Blue Baby (Mavi Bebek) oyunu çocukların korkulu rüyası oldu. Bir banyoda geçen oyun çocuklara akıl almaz korkular yaşatıp ölüme kadar sürükleyebiliyor. Bu oyun sonrası psikolojisi bozulan birçok çocuğun kendilerine ulaştığını belirten USMED AR-GE Başkanı Dinç, çocukların korkularından ailelerine durumu anlatamadıklarını söyledi.

Sosyal medyada yayılan tehlikeli oyunlara her geçen gün yenisi ekleniyor. Renkli ekranlar ilk olarak çocuklara cazibeli gelse de zamanla büyük bir korkunun kapısı aralanıyor. Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çocukları intihara sürükleyen oyunları hepimiz biliyoruz. Blue Whale (Mavi Balina) ve Mariam gibi oyunlardaki tehlikenin farkına varmış, çocukları bunlardan uzaklaştırmışken yenileri de hız kesmeden üremeye devam ediyor.

Bunlardan bir tanesi de Blue Baby isimli oyun. Mavi Bebek olarak da anılan bu oyun çocuklara inanılmaz korkular yaşatarak ölüme kadar sürükleyebiliyor. Ağırlıklı olarak dünya çocuklarını etkisi altına almış olan Blue Baby oyunu ne yazık ki Türkiye’de de görülmeye başlandı.

Peki, Blue Baby nasıl bir oyun, çocukları nasıl tehlikeler bekliyor ve aileler neler yapmalı? Tüm bunları USMED AR-GE Başkanı Engin Dinç, yenisafak’tan Fatma Çelik'e anlattı.

MAVİ BEBEK İLE ÇOCUKLARIN ZİHNİ ELE GEÇİRİLİYOR

Oyunu oynayan çocukların anlattıklarına göre Blue Baby, banyoda geçiyor. Dinç, oyunun kurallarını şöyle anlattı:

“Efsaneye göre, banyonun ışığını kapatıp ayna karşısında elinizde bebek varmış gibi sallayarak ‘baby blue, blue baby’ diyorsunuz. 14-15 defa tekrar edildiğinde elinizde bir bebek hissetmeye başlıyorsunuz. Elinizdeki görünmez bebek bir süre sonra tırnaklarını kolunuza batırıyor. Eğer bebeği atıp kaçmazsanız annesi ‘bebeğimi bana ver’ diye sesleniyor.

Eğer orada durmaya ve bu işlemi yapmaya devam ederseniz delirebilir ve hatta ölebilirsiniz. Bu oyun Jonathan Galindo isimli oyun içerisinde talimat olarak veriliyor ve zihni ele geçirilen kullanıcının bunları yapması isteniyor.”

MAVİ BEBEK İLE ÇOCUKLARA İSTEDİKLERİNİ YAPTIRIYORLAR

Jonathan Galindo oyunun Facebook Messenger üzerinden yazışma ile oynandığına dikkat çeken Dinç, “Aynı Momo oyununda olduğu gibi yazıştığınız kişi sizin hakkınızda bazı bilgileri biliyor. Etrafınızda olan eşyaları size söyleyebiliyor, siber zorbalık yapıyor. Ses efektleri göndererek kişinin korkmasını sağlıyor. Anlık kamera görüntüsünü gönderebiliyor. Bu sayede özellikle çocukları çok kolay şekilde korkutarak istediklerini yaptırabiliyor” dedi.

YOUTUBE KANALLARI ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR

Momo, Mavi Balina, Blue Baby, Jonathan Galindo derken korku ve kaos oyunlarının her geçen gün sayısının arttığını ifade eden Dinç, internette çocuklar için zararlı olan içeriklerin bunlarla bitmediğini ise şu şekilde açıkladı: “Youtube kanalları zararlı içeriklerle dolu. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı tedbirler almış ve bazı YouTube kanalları hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. YouTube ne kadar her geçen gün politika yenilese ve yapay zekâsını geliştirse de bazı videoları tespit edemiyor.

Bunlardan bir tanesi de Gacha isimli oyun. Bu oyunda da müstehcenlik barındırılmakta. Son dönemde dile getirdiğimiz bu oyun kullanıcıların ilgisini çekmesi sayesinde çokça şikâyet almış ve videolar Youtube tarafından yayından kaldırıldı.”

PUBG MOBİLE VE TİKTOK UYGULAMALARINDAKİ TEHDİTLER VE ZARARLAR

Son zamanlarda gündemi çokça meşgul etmeye başlayan Tiktok’un birçok ülkede güvenlik zafiyeti ve casusluk suçlamalarıyla yasaklandığını söyleyen Dinç, “Pakistan’da bağımlılık yaptığı gerekçesiyle yasaklandı. Fakat Tiktok’a yönelik bu tedbirlerin alınması yeterli değil, aynı şirket tarafından üretilen diğer uygulamalar da aynı oranda incelenmelidir. PUBG Mobile oyunu da geçtiğimiz günlerde içerisine eklenen puta tapma ritüeli ile çokça ses getirdi. Türkiye Cumhuriyeti İnternet Eki Kurulu kurulmalı ve tüm bu içerikler eleştirel bir gözden geçip teknik analizler yapılmalı. Toplumumuzun kültür ve ananesine uymayan içeriğe sahip uygulamalara da erişim engeli veya çeşitli cezalar getirilmeli” ifadelerini kullandı.

Ebeveynler dikkat! Mavi Balina ve Momo'dan sonra yeni tehlike 'Mavi Bebek'

MAVİ BEBEK OYUNU SONRASI PSİKOLOJİSİ BOZULAN ÇOCUKLAR BİZE ULAŞIYOR

Tüm dünyaya yayılmış durumda olan bu oyunların Türk kullanıcıları da hedef almaya başladığını belirten Dinç şunları anlattı:

“Mavi Balina ve Momo gibi oyunlar Deepweb üzerinden, kapalı devre ağlar üzerinden oynanabilirken Jonathan Galindo oyunu Facebook ve İnstagram üzerinden DM dediğimiz Direct Mesaj ile oynanıyor. Özellikle sosyal medyada çok aktif olan K-Pop dinleyicisi gruplar var ki bu gençlerimiz 13-18 yaş aralığındalar. Bu uygulamaların hedefi de bu yaş aralığı.

Birçok K-Pop dinleyicisi gencimiz; sosyal medya üzerinden USMED Başkanı Said Ercan’a ve USMED ekibine ulaşarak oyundan bahsediyorlar. Korkutulduklarını söylüyorlar, ailelerine de durumu anlatamadıklarını söylüyorlar. Psikolojisi bozulmuş çocuklarımız var.

Bu konuda aileler dikkatli olmalılar, çocuklarının sosyal ağ kullanımını kontrol altında tutmalılar en önemlisi ise bu çocuklarla bire bir, temas ederek, nitelikli zaman geçirmeliler."

Ebeveynler dikkat! Mavi Balina ve Momo'dan sonra yeni tehlike 'Mavi Bebek'

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.