E vitamini olan yiyecekler!

16 Nisan 2020, 08:14 tarihinde eklendi
E vitamini nasıl alınır, E vitaminin faydaları neler? E vitamini kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudun direncini artırırken kırmızı kan üretiminde de vücuda destek sağlar. E vitaminin hangi gıdalarda olduğu ise haberimizde.
Takip et
E vitamini olan yiyecekler!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Günlük alınması gereken E vitamini; 0-6 aylık bebeklerde 4 mg, 7-12 aylık bebeklerde 5 mg, 1-3 yaş arası çocuklarda 6 mg, 4-8 yaş arası çocuklarda 7 mg, 9-13 yaş arası çocuklarda 11 mg. 14 yaşından büyükler içinse günlük E vitamini 15 mg’dır. Emziren anneler için günlük 19 mg’a kadar çıkmaktadır.

E vitamini içeren gıdalar:

Bazı E vitamini içeren gıdalarda yağ ve kalori oranı yüksek olduğu için kolesterolü yüksek olanlarda dozun az tutulması ya da dikkatli alınması gereklidir.

Buğday tohumu yağı, Badem Ay çekirdeği, Ayçiçek yağı, Aspir yağı, Fıstık ezmesiFındık, Fıstık, Mısır yağı, Soya yağı, Kivi, Mango, Kanola yağı, Keten tohumu yağı, Soya yağı Domates, Kekik, Kuru kayısı, Acı biber tozu,Yeşil zeytin Paprika, Ispanak, Brokoli, Şam fıstığı, Kuşkonmaz.

E vitaminin Alınması Gereken Hastalıklar;

E vitamini gıdalar yoluyla alındığı zaman yan etki oluşturmaz fakat takviye olarak fazla miktarda almak, regl döneminde daha çok kanamalara neden olabilir. Bazı vaziyetlerde kan pıhtılaşması geç olabilir.

E vitamini; kalp rahatsızlıklarında, damar sertliğinde ve oluşan tıkanmalarda meydana gelen ağrılarda, felç riskini azaltmada,yüksek tansiyonun düşürülmesinde, şeker hastalığının sürecinde,akciğer ve ağız kanserinde,prostat ve pankreas kanserinde engellemeye ve belirtilerinin azalmasına etki etmektedir.

Ayrıca E vitamini; Alzhemier, bunama ve hafıza zayıflıklarında, huzursuz bacak sendromu ve epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlara takviye olarak alınması etkileşime yarar sağlayacaktır.

Diyaliz ve radyasyon alınan vaziyetlerde oluşan etkilerin hafiflemesi için E vitamini takviyesi alınmalıdır.

E vitaminin önemi katarakt, astım, güneş yanığı tedavisi, kısırlık, iktidarsızlık, cilt hastalıkları peptik ülser kronik yorgunluk, solunum yolu enfeksiyonları, alerji tedavisindedaha çok hissedilebilir ve bu hastalıkların tedavisinde kullanımı koşul olabilir.

E vitaminin Etkili Olduğu Hastalıklar;

Mesane kanseri hastalığında,Alzhemier hastalığında,Sancılı tane dönemlerinde,Karaciğer hastalıklarıİnme, Makula dejenerasyonu vaziyetinde, Romatoit artrit hastalığında,Adet öncesi meydana gelen sendromda,Kemoterapi uygulamasından sonra,Parkinson hastalığı sürecinde,Üveit halinde,Gebelikte yüksek tansiyon oluşmasında,DiskineziFiziksel performans ardından, Yaşlılarda enerji eksikliğini giderme,DispraksiÇocuklarda böbrek problemleri yaşanmasında,Göz ameliyatı sonrası sonrası,Prematüre bebeklerde beyin ve kalp kanama riski olması halinde,Radyasyonun neden olduğu fibrozis giderilmesinde

Sağlıklı ve hastalıklardan korunmak için her şeyden önce vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineral içerikli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.