adplus-dvertising

E-Ticaret siteleri için yeni düzenleme Mayıs’ta Meclis’te

Hükümet, tüketicilerin korunmasına yönelik önlemleri içeren düzenlemenin yasalaşmasından sonra şuanda de e-ticaret için kolları sıvadı. Mayısta Meclis’e sunulacak yasa teklifi öncesinde çalışmalar hız kazanırken, online ticaret platformları ziyaret edilecek ve farklı kesimlerin görüşleri alınacak.
Takip et
E-Ticaret siteleri için yeni düzenleme Mayıs’ta Meclis’te
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) 2021 senesine ait e-ticaret verilerini paylaştı. Buna göre geçen sene e-ticaret hacmi 381,5 milyar lira oldu. 2022’de ise sektör cirosunun 560 milyar TL’yi geçeceği düşünülüyor. Sipariş sayısı da bir önceki seneye göre yüzde 46 artışla 3 milyar 347 milyon adede ulaştı.

Her geçen gün daha da büyüyen e-ticaretin düzenlenmesi içinse çalışmalar hız kazandı. Yenişafak’ta yer verilen haberde AK Parti hükümeti, tüketicilerin korunmasına yönelik önlemler kapsamında gaza bastı. Tüketicilerden gelen şikayet ve dava konusu olan alanların üstünde çalışıldığı yasa teklifi hazırlıkları kapsamında, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu mensuplarının de aralarında bulunduğu AK Parti milletvekillerinden oluşan bir heyet önümüzdeki günlerde bazı popüler e-ticaret platformlarını ziyaret edecek. Bu sayede, sektör firmalarının de öneri ve talepleri dinlenecek.

E-Ticaret siteleri için yeni düzenleme Mayıs’ta Meclis’te

HIZLI BÜYÜME DÜZENLEMEYİ MECBURI KILDI

İncelemelerde bulunacak heyet, sistemin işleyişi hakkında bilgi alacak. Platformların da karşılaştığı problemleri, düzenlemeye ilişkin görüş ve önerileri dinleyecek. Ziyaretlerin sonrasında düzenlemeye son biçimi verilecek. Yasa teklifinin mayıs ayında Meclis’e sunulması bekleniyor. AK Parti kurmayları, e-ticaretin hızla büyüdüğüne dikkat çekerken, sektördeki bu hızlı büyümenin bir düzenlenmeyi de ihtiyaç haline getirdiğini dile getirdi. Yapılacak düzenlemeyle hem tüketici, hem üretici hem de ihracatçının maksimum düzeyde korunmasının amaçlandığını aktaran kurmaylar, “Optimum düzeyde gerçekleşen bir dengeyi bularak bu şekilde bir çalışmayı yapacağız” ifadesini kullandı.

E-Ticaret siteleri için yeni düzenleme Mayıs’ta Meclis’te

ALDATANA YAPTIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da daha önce açıkladığı ve hazırlıkları devam eden tüketiciye yönelik dört düzenlemeden biri olan e-ticaret düzenlemesiyle, ürünün görseldekiyle aynı olmaması ve ayıplı çıkması gibi sözleşmeye aykırı davranan satıcılara yaptırım getirilmesi gündemde. Gene internet üstünden satış yapan şirket ya da kişilerin sorumluluk alanlarının tespit edilmesine yönelik adımların atılması bekleniyor. Tüketicilerin daha çok mağdur olmaması için dava süreçlerinin kısaltılması da üstünden çalışılan bir başka konu. Hazırlanacak kanun tasarısının küreseldeki en iyi örneklerle kıyaslanarak tamamlanacağı öğrenildi. E-ticaretteki yapının ve işleyişin gittiği yöne göre öncü bir çalışma hazırlanacak.

E-Ticaret siteleri için yeni düzenleme Mayıs’ta Meclis’te

TİCARETTEKİ PAYI ARTIYOR

2021 senesinde e-ticaretin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payı bir önceki seneye kıyasla yüzde 24 artarak yüzde 5,1’e yükseldi. e-Ticaretin genel ticarete oranının en yüksek olduğu ay yüzde 20,4 ile yoğun e-ticaret kampanyalarının meydana geldiği kasım olurken bu ayı yüzde 19,9 ile mayıs takip etti. Türkiye’de geçen sene 18-70 yaş için kişi başına düşen e-ticaret harcaması bir önceki seneye göre yüzde 69 artış göstererek 4 bin 749 liraya çıktı. İstanbul’da kişi başına düşen harcama 6 bin 324 lira, Ankara’da 3 bin 795 lira ve İzmir’de 3 bin 400 lira olarak gerçekleşti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.