E-ticaret iade şartları değişiyor!

2022’de cironun 450 milyara çıkmasının beklendiği e-ticarette tüketiciye koruma geliyor. Hizmet memnuniyet endeksi yaratılacak ve iade koşulları da kolaylaşacak. Düzenleme Cumhurbaşkanlığı programına girdi. Hükümet yakında adım atacak. İşte E ticarette yeni döneme ilişkin kritik bilgiler
Takip et
E-ticaret iade şartları değişiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hükümet, milyonlarca tüketicinin korunması için mühim bir adım daha atıyor. Gelecek sene ticaretin ve tüketicinin korunmasına yönelik hizmetler öne çıkacak. E-ticaret işlem hacminin gelecek sene 450 milyar liraya çıkması beklenirken, tüketicinin sıkça mağduriyet yaşadığı ürünlerin iade alınması süreci kolaylaştırılacak, toptancı halleri yenilenecek.

Tüketicilere yönelik ‘hizmet memnuniyet endeksi’ yaratılacak. Uyuşmazlık çözüm mekanizması tüketici lehine kuvvetlendirilecek. İşte e-ticaret ve iade konusunda gelecek düzenleme ve son dakika haberinin ayrıntıları…

E-ticaret iade şartları değişiyor!

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre Türkiye’nin ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu mühim ticaret merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’na göre gelecek sene ticareti kolaylaştırmak, tüketiciyi korumak maksadıyla hayata geçirilecek uygulamalar şu şekilde:

TOPTANCI HALLERİ YENİLENİYOR

Tarım, üretim sektöründeki gelişmelerle tüketicinin yararı gözetilerek toptan ve perakende ticaret sektöründe piyasa işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek. Toptan ticaretin geliştirilmesi için toptancı hallerinin ve benzeri yapıların modernizasyonu sağlanacak. Bu maksatla mevzuat çalışmaları ve ikincil düzenlemeler yapılacak.

E-TİCARETTE İADE KOLAYLAŞACAK

E-Ticarette güvenin sağlanması konusundaki çalışmalar tamamlanacak, özellikle coğrafi, kültürel yakınlık sebebiyle Türkiye’nin rekabet avantajı olan bölgelerde pazar payı artırılacak Sınır ötesi e-ticarette ürünlerin iade alınması süreci kolaylaştırılmasına yönelik teknik düzenlemeler yapılacak, uygulama iyileştirilecek, kullanıcı kılavuzları yayınlanacak.

ÜRÜN GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

E-ticarette ürün güvenliği denetiminde model geliştirilecek, yasal düzenleme yapılacak. Uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerin gözetim, denetimine dair yönetmelik hazırlanacak.

TÜKETİCİ HUKUKU GÜÇLENİYOR

Tüketici hukuku uyuşmazlık çözüm mekanizmalarında kapasitenin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Tüketicileri bilinçlendirici materyaller hazırlanacak ve dijital platformlar geliştirilecek.

HİZMET MEMNUNİYET ENDEKSİ YARATILACAK E-ticaret iade şartları değişiyor!

Tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi yaratılacak. Tespit Edilecek üniversite ve araştırma kuruluşları tarafından Türkiye genelinde her sene yapılacak araştırma ile memnuniyet endeksi yaratılacak.

E-TİCARET HACMİ 450 MİLYARA ÇIKACAK

Salgınla beraber e-ticaret alanında patlama meydana geldi. Geçen sene e-ticaret hacmi yüzde 66 artarak 226.2 milyar lira oldu. Önceki sene yüzde 9.8 olan e-ticaretin genel ticarete oranı geçen sene yüzde 15.7’ye yükseldi. Perakende e-ticaretin toplam e-ticaret içindeki payı yüzde 64 olarak gerçekleşti. Önceki sene 68 bin 457 olan e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı 2020 senesi itibarıyla 256 bin 861’e çıktı. Bu senenin sonunda 100’e ulaşması beklenen güven damgası almış e-ticaret sitesi sayısının gelecek sene 250’yi bulması hedefleniyor. Bu sene yüzde 44’lerde olan internet üstünden alışveriş yapanların oranının gelecek sene yüzde 51’i aşması düşünülüyor. E-ticaret işlem hacminin de yılsonunda 340 milyar liraya, gelecek sene 450 milyar liraya çıkması bekleniyor.

KORUYUCU UYGULAMALAR İYİLEŞTİRİLECEK

Tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat iyileştirilecek. Farklı idareler üstünden yürüyen yapının toplulaştırılması için bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kurulacak. Piyasa denetim faaliyetlerinin etkinliği artırılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.