E-Nabız üzerinden aşı kartı nasıl alınır?

E-Nabız aşı kartı ne işe yarar? Pandemi döneminde koronavirüsle mücadele için yeni bir adım daha atıldı. Virüse karşı iki doz aşı olan kişiler E-Nabız üzerinden aşı kartı çıkarabilecekler.
Takip et
E-Nabız üzerinden aşı kartı nasıl alınır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de iki doz aşı olmuş kişilere e-Nabız üstünden ‘aşı kartı’ yaratma imkânı sunan Sağlık Bakanlığı, bu defa de Yaşam Eve Sığar (HES) uygulaması üstünden aşılarını olmuş kişilerin ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ yaratmasına imkân tanıdı.

İsteyenlerin pasaport bilgilerini girerek de yarattığı aşı kimlik kartlarında Türkiye’nin geçen yaz başlattığı güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) da yer aldı. Bu kimlik kartlarının yurt dışı seyahatlerde kullanılabileceği söylendi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine seyahatlerde, “aşı pasaportunun” yaşama geçmesi beklenirken, Türkiye’den de aşı hakkında mühim bir adım geldi. Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üstünden, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”ni devreye aldı. Bu kapsamda iki doz aşısını olmuş vatandaşlar, uygulamaya girerek, aşı kimlik kartlarını yaratabilecek.

İsteyenler uygulamaya pasaport numaralarını da ekleyebilecek ve bu kişilerin pasaport bilgileri aşı kimlik kartlarının içerisinde yer alacak. Edinilen bilgiye göre, söz konusu kimlik kartları, yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek. Seyahat edilen ülkeye girişte pasaportların okutulmasıyla kişinin aşı bilgisine ulaşılabilecek.

GÜVENLİ TURİZM LOGOSU

Bakanlık tarafından yaratılan, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”nin üstünde, kişinin T.C kimlik numarası, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor), ad ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı isimi, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yaz yaşama geçirdiği güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer aldı.

Kimlik kartının üstünde öte yandan bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir”. Bu kimlik 09.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yaratılmıştır” ifadeleri yer alıyor.

AŞI KARTI NASIL ÇIKARILIR?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor.Sonrasında “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp sonrasında ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” şeçeneğini tıklayın. Bu işlemin sonrasında aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek.

Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle yaratılacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek. Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacak. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edilirse kimlik kartı kısa zamanda yaratılacak.

Sağlık Bakanlığının “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer verilen anlık verilere göre, 10 Mayıs saat 23.31 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 14 milyon 652 bin 745, ikinci doz aşı 10 milyon 497 bin 649 oldu, böylece toplam doz miktarı 25 milyon 150 bin 394’e yükseldi

Birinci ve ikinci doz aşılamaların toplam sayısı İstanbul’da 4 milyon 139 bin 415, Ankara’da 2 milyon 30 bin 621, İzmir’de ise 1 milyon 715 bin 905 doz olarak kayıtlara geçti. İçişleri Bakanlığı, 3-10 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 79 bin 186 kişi ile ilgili adli/idari işlem yapıldığını bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.