adplus-dvertising

E-Fatura Nedir?

14 Aralık 2022, 09:30 tarihinde eklendi
Hayatın her alanını etkileyen ve her türlü işlemi daha hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde gerçekleştirme olanağı sunan dijital dönüşümün yansımasını, ticari faaliyetlerde de görebilmek mümkün.
Takip et
E-Fatura Nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Satıcı tarafından alıcıya gönderilmek üzere hazırlanan ve satışa konu olan malın ya da hizmetin ücretini belirten matbu fatura, ticari faaliyetler kapsamında gerçekleştirilen dijital dönüşümden etkilenen unsurların başında geliyor. Dijitalleşme ile birlikte matbu fatura yerine kullanılmaya başlanan e Fatura, elektronik ortamda hazırlanan ve gönderilen fatura olarak tanımlanıyor. Vergi Usul Kanunu (VUK) kapsamında belirlenen ve matbu faturada bulunması zorunda olan tüm maddelerin yer aldığı e-fatura, mükellefler için zamandan, maliyetten ve iş yükünden tasarruf etme imkanı sunuyor.

Faturalandırma sürecine hız ve kolaylık kazandıran e-fatura, ancak mükelleflerin e-fatura sistemine kayıtlı olmaları durumunda kesilebiliyor. e-Fatura, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalı üzerinden kolaylıkla düzenlenip alıcısına gönderilebiliyor. GİB portalını kullanabilmek için mükelleflerin Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvurarak mali mühür temin etmeleri gerekiyor. Şahıs şirketlerinin e-fatura kesebilmesi için ise e-imzaya sahip olmaları yeterli görülüyor.

e-Fatura kullanımını yaygınlaştırmak adına kurulan GİB portalı, mükelleflere birçok açıdan kolaylık sağlasa da bazı kısıtlamalar da barındıyor. GİB portalı üzerinden işletmeler belirli bir sayıda e-fatura kesebiliyor. Aynı zamanda kesilen e-faturalar GİB portalda sadece 6 ay boyunca arşivlenerek saklanabiliyor. Bu bakımdan çok sayıda e-fatura kesmesi gereken işletmelerin GİB tarafından seçilen özel entegratörler ile çalışmaları gerekiyor.

e-Fatura kullanımı bazı işletmeler için zorunlu tutuluyor. e-Fatura uygulamasına geçmesi zorunlu olan işletmelerin nitelikleri belirlenirken kazançları, yürüttükleri ticari faaliyetin türü ve şekli baz alınıyor. Her yıl değişen nitelikler sayesinde aşama aşama tüm işletmelerin e-fatura sistemine dahil olmaları hedefleniyor.

e-Fatura ne işe yarar?

e-Fatura, kağıda basılıp kaşelenerek ya da imzalanarak hazırlanan matbu faturalarla aynı niteliklere ve işlevlere sahip olan dijital bir belge türü. e-Faturaların alıcıya gönderilmesi online sistem üzerinden gerçekleştiriliyor. Böylelikle postalama yoluyla gönderilen matbu faturaların alıcıya ulaşamama riski ortadan kalkmış oluyor. GİB portalı üzerinden gönderilen e-faturayı, alıcısı anında görüntüleyebilme imkanına kavuşuyor.

Matbu faturaya göre daha pratik ve hızlı bir şekilde hazırlanan e-faturalar, fatura düzenleme sırasında yapılabilecek hata payını en aza indiriyor. Böylelikle e-fatura kullanmayı tercih eden mükellefler, iç ve dış denetimleri sorunsuz bir şekilde atlatmayı garanti altına alıyor. e-Faturaları dijital ortamda, uzun süre boyunca, güvenli bir şekilde saklamak da mümkün oluyor. Özellikle dijital fatura kesmek için özel entegratör kullanan mükellefler bu konuda geniş olanaklara sahip oluyor. Özel entegratörler sayesinde işletmeler, dosyalayıp raflarda saklamaları gereken matbu faturalardan kurtularak, kestikleri e-faturaları kaybetme korkusu olmadan arşivleme imkanına kavuşuyor. Arşivde bulunan önceden kesilen e-faturalara ulaşmak ise birkaç saniye içerisinde mümkün oluyor.

Birçok açıdan benzersiz avantajlar sunan e-faturanın gelecekte tamamen matbu faturanın yerini alması planlanıyor. Şimdiden belirli niteliklere sahip işletmeler için zorunlu olan e fatura sistemi, her yıl kapsamını genişleterek farklı özelliklerdeki mükelleflerin de zorunlu kullanımına açılıyor. Bu bakımdan hem e-faturaların sağladığı avantajlardan faydalanmak hem de gelecekte daha fazla yaygınlaşacak olan dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen küçük işletmeler de e-fatura sistemine dahil olmayı şimdiden tercih ediyor.

e-Fatura kullanma avantajları nelerdir?

e-Fatura kullanımı hem satıcı hem de alıcı tarafın ticari faaliyetleri daha düşük maliyetlerle daha az zaman harcayarak ve daha güvenli bir ortamda gerçekleştirmelerini mümkün kılıyor. Mükelleflere birçok açıdan fayda sağlayan e-fatura sisteminin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • e-Fatura mükellefleri kağıt,  baskı, zarf, kaşe ve gönderim gibi masraflardan kurtarır.
  • e-Fatura, faturalandırma sürecini usulüne uygun olarak gerçekleştirmeyi sağlayarak satıcı ve alıcı arasında güven tahsis eder ve mükelleflerin denetimlerde sorun yaşamasını engeller.
  • e-Fatura düzenlemek matbu fatura düzenlemekten daha hızlı ve kolaydır. Bu sayede e-fatura, faturalandırma sürecinden sorumlu olan personelin iş yükünü hafifleterek işletmelere verimlilik sağlar.
  • e-Faturayı dünyanın herhangi bir yerinde, istenilen saatte kesebilmek ve alıcısına gönderebilmek imkanlar dahilindedir.
  • e-Fatura online sistem üzerinden anında alıcısına ulaştığı için tahsilat süreçlerini hızlandırır.
  • Dijital ortamda arşivlenerek güvenle saklanan e-faturaların kaybolma riski bulunmaz. Arşivlenen geçmiş e-faturalara ulaşmak ise birkaç saniye içerisinde, birkaç basit adımla mümkündür.
  • İşletmelerin kağıt kullanımını azaltan e-fatura, çevre dostu bir çözümdür.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.