Düzce’ye yeni koronavirüs önlemleri geliyor!

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, toplantısında vaka sayılarının azaltılması için uygulanan önlemlerin sıklaştırılmasını kararlaştırıldı. Karar sonrası kentin en yoğun caddesine girişlerde de ateş ölçümleri yapılırken vatandaşların daha dikkatli olunması istendi.
Takip et
Düzce’ye yeni koronavirüs önlemleri geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın haftalık vaka artış verilerini paylaşmasının sonrasında Düzce’de bir haftada yüzde 4.5 değerinde artan vaka sayılarının sonrasında Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Düzce’de ki son vaziyet, alınan önlemler, yapılan denetimler ve aşılama çalışmalarının görüşüldüğü toplantıda, Düzce’de bir haftada artan yüzde 4.5’luk artış sebebi ile uygulanan önlemlerin sıkılaştırılması kararı çıktı. Düzce’de önlemlerin sıklaştırılmasına başlanırken, şehrin en yoğun caddesi olan İstanbul Caddesi’nde vatandaşlar caddeye girerken ateşleri görevliler tarafından ölçüldü. Polis ekipleri de maske ve mesafe ile alakalı vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Vatandaşlar ise önlemlerin arttırılmasına destek verdi.

“TEDBİRLER ARTIRILMALI”

Düzce’de önlemlerin arttırılması gerektiğini düşünen Hami Yaşar adlı vatandaş, “Düzce’de önlemler artırılmalı. Önlemler artırıldığı zaman vaka sayıları azalıyor. Şu anda uygulanan önlemler yetersiz geliyor. Millet biraz az önlemlere uyuyor. Eskiden vakalar azdı. Şuanda tekrar çoğalmaya devam etti” şeklinde konuştu.

“KARADENİZ İLLERİNE GÖRE DÜZCE İYİ VAZIYETTE”

Karadeniz illerinde yoğun görülen vakalara karşın Düzce’nin vaziyetinin iyi olduğunu dile getiren İzzet Yiğittekin ise, “Düzce’de alınan önlemleri yeterli buluyoruz. Halk mesafeye maskeye uyuyor. Düzce temiz Düzce güzel. Herkes Düzce’yi örnek alması gerekiyor. Düzce’de çok vaka artışı yok. Karadeniz bölgesinde Ordu’ya, Samsun’a göre Düzce iyi vaziyette. Ama tabi iyi demek hemen her şeyi bırakalım demek değil, maske mesafe temizlik hijyen bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. İnşallah bunlara dikkat edersek kurtulacağız virüsten. Bu Şekilde dikkatli bir biçimde davranırsa vatandaşlar inşallah vakaların azalacağını düşünüyorum. Tabi biraz da duyarlı olmak gerekir. Hemen geçti bitti diyerek herkes hurra sokağa çıkarsa o zaman geri döner ve vaka sayıları tekrardan artar” diyerek konuştu.

“EK TEDBİRLER ALINMASI GEREKİYOR”

Düzce’de ek önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Bilal Aygün’de, “Vakaların artması şu anda çok normal. Şu anda gene eskisi gibi. Hiçbir değişiklik yok. Yalnızca vatandaşlar ağızlarına maskeyi takıyor. Ama korona var mı yok mu bunun bilincinde değil vatandaşlar. Çok kötü vaziyetteyiz yani. Toplum bilinci yok daha doğrusu. Düzce’de ek önlemler tabi ki alınması gerekiyor. Düzce’nin normalleşmeye geçmesi biraz zor görünüyor. Ben her gün yürüyüşlere çıkıyorum. Gözlemliyorum hiç kimse bir şeyin farkında değil. Bu vaziyetin farkında bile değiliz. İnsanlar Koronavirüsü unutmuş gibi dolaşıyorlar” dedi.

“GENÇLER BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Ailesinden ve çevresinden koronavirüs sebebi ile yaşamını yitiren vatandaşların olduğunu ve gençlerin biraz daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Nigar Gül, “Düzce’nin normalleşme sürecine geçmesi için bence daha erken. Daha çok erken. Çünkü koronavirüs vakası Düzce’de çok var. Çevremizde bir sürü insanlar ölüyor. Benim ailemden koronavirüs sebebi ile ölenler oldu. Akrabalarımdan da komşularımdan da koronavirüs sebebi ile ölenler oldu ve bunu kimse önemsemiyor. Daha dikkatli olunması gerekiyor. Daha çok duyarlı olunması gerekiyor. Gerçekten ben buradan gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gençlerimiz bu vaziyeti hiç önemsemiyorlar. Gençlerimize saat 16.00’a kadar izin verdiler tamam ama evlere gidip geliyorlar. Büyüklerimiz evlerde oluyor. Bu yüzden çok dikkatli olunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ESNAFLARA YÖNELİK BİR ŞEYLER YAPILMALI”

Önlemlerin arttırılması gerektiğini, normalleşme sürecinin de başlatılması gerektiğine değinen Mustafa Bilgin şu ifadeleri kullandı: “Önlemler arttırılmasın ama normalleşme süreci de olmasın. Ancak bir şeylerin olması gerekir. Esnafın önünün açılması gerektiğini düşünüyorum. En azından işyerlerinin maddi manada dönebilmesi için normalleşmesi gerekir diyerek düşünüyorum. Ama vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesini daha fazla arzu ediyorum.”

YOĞUNLUK OLAN NOKTALARDA DENETİMLER ARTTI

Düzce’de 1 haftalık süre içerisinde yüzde 4.5’luk artışın yaşanmasının sonrasında il genelinde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu noktalarda uygulanan denetimler ise sıklaştırılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.