Düzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TL

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde laboratuvar ortamında seralarda yetiştirilen Kültür, İstiridye, Şitaki ve Reishi mantarları fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle Reishi mantarına alaka büyükken, mantarların kilosu 20 bin ile 4 bin arasında değişiyor.
Takip et
Düzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TL
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi‘nde Kültür, İstiridye, Şitaki ve Reishi mantarları ile alakalı kültürleştirme çalışması yapılarak sera ortamında yetişmeleri sağlandı. Bu sayede mantarlar hem yemeklerde hem de tıbbi alanlarda kullanılabiliyor. Mantarların kilosu 20 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Açılan mantar yetiştiriciliği kursları sayesinde mantar yetiştirmek isteyenlere eğitim veriliyor.

Düzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TL

“FİYATLAR DAHA DA ARTABİLİR”

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, AR-GE çalışmaları yaptıklarını, mantarları laboratuvar ortamında ürettiklerini söyleyerek, “Biz laboratuvarlarımızda her türlü mantarın AR-GE çalışmasını yapıyoruz. Aynı zamanda bunların kompost hazırlanması, tohumlama çalışmalarını da yapıyoruz. Tıbbi mantarlar içinde en popüler olanı ‘Reishi mantarı’. Uzak Doğu’da bilinen, ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan bir mantardır. Yemeklik olarak uygun değil, sert ve odunsu bir yapısı var. Öte Yandan, suyu da yapılıp tıbbi maksatlarla kullanılıyor. Çayı yapılıp içilebiliyor, kahvelere konulabiliyor. Pazarı bulunursa toptan satış fiyatları 500 lira ile bin lira arasında değişiyor. Perakende satış fiyatları 3-4 bin liraları geçiyor. Son ürün haline getirildiğinde fiyatların daha da artması mümkün” şeklinde konuştu.

Düzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TL

VATANDAŞLARA EK GELİR İMKANI

Mantarların yetiştirilmesi için özel bazı koşullar gerektiğini ifade eden Kaya, “Bu konuda eğitim alınmasını asla tavsiye ediyoruz. Mantarlar normal bitki gibi yetişmiyor. Farklı organizmalar ve farklı şartlar istiyorlar. İklimlendirmelerinin iyi yapılması, antiseptik olarak iyi ayarlanması lazım. Farklı mantar türlerinin farklı iklim ve çevre talepleri vardır. Bunun için biz, bu tıbbi mantarlar ve ticari yemeklik mantarlarla alakalı AR-GE çalışmalarını yapıp, tamamladıktan sonra vatandaşlarımızın eğitimlerini de yapıyoruz. Bu amaçla uygulamalı yapılabilsin diyerek küçük gruplara önce online, sonra uygulamalı mantar yetiştirme eğitimleri veriyoruz. Böylelikle laboratuvar ortamında elde ettiğimiz bilgileri, vatandaşlarımıza aktararak, onlara ek gelir olanağını sunuyoruz” diyerek konuştu.

Düzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TLDüzce Üniversitesi’nde yetiştirilen Şitaki ve Reishi mantarının kilosu 20 bin TL

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.