Duygularımızı Bilgisayarlar Kontrol Edecek

İnsan beyni ile bilgisayarları birbirlerine bağlayan sinirsel arayüzler, hem büyük faydaların hem de büyük tehlikelerin habercisi…

Bilim insanlarına göre insan beyni ile yapay zekaya sahip bilgisayarları birbirlerine bağlayabilen arayüzler ile insanların duygu ve düşünceleri okunabilecek. Öte yandan bu arayüz teknolojisinin çok büyük tehlikelere gebe olduğu da şimdiden tartışılmaya başladı.

Duygularımızı Bilgisayarlar Kontrol Edecek

Bilindiği üzere hem Facebook, hem de Elon Musk’un CEO’su olduğu Neuralink şirketleri beyin ile bilgisayarları birbirlerine bağlayabilecek arayüzler üzerinde çalışıyor. Uzmanlar, bu arayüzlerin önümüzdeki 20 yıl içerisinde Alzheimer hastalığını yok edebileceğini iddia ediyorlar. Bu arayüzler, insanların izin vermedikleri halde hissettiklerini, kokladıklarını ya da gördüklerini bilgisayara kaydedebilirler. Bu teknoloji insanların konuşmadan, telapatik yöntemlerle birbirleri ile iletişime geçebileceklerini gösteriyor. Bu sayede meslektaşlar arasında eşi benzeri görülmemiş bir iş birliği yaratılabilirken, arkadaşlar arasında da daha özel ve daha derin sohbetler edilmesi sağlanabilir.

OLAĞANÜSTÜ TEHLİKELER DOĞABİLİR

Bilim insanları her ne kadar teknolojinin iyi yanlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor olsalar da, bazı bilim insanları da uyarıda bulunmaktan çekinmiyor. Hatta bazı bilim insanları, devletleri ulusal bir soruşturma başlatmaları konusunda da uyarıyor. Çünkü bu teknoloji gelecekte, bir elin parmaklarını bile geçmeyecek sayıda şirketin elinde kalırsa, çok daha fazla ticari faaliyetler için kullanılabileceği düşünülüyor. Bilim insanları bu teknolojinin ancak, devlet kontrolünde kullanılabilmesine izin verilmesi gerektiğine inanıyor. Öte yandan bilim insanlarına göre bu teknolojiyi tehlikeli kılan en önemli şey ise, beynin karar verme süreçlerini kontrol edebilecek olma ihtimali. Çünkü uzmanlara göre, beyninin karar verme yeteneğini bir yapay zeka bilgisayara bırakan insan, aslında yarı makine – yarı insana dönüşmüş demektir.

Duygularımızı Bilgisayarlar Kontrol Edecek

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı