adplus-dvertising

Dürümlü katliamının 6. yılında acılar ilk günkü gibi

Diyarbakır’da 2016 senesinde terör örgütü PKK tarafından içinde 15 tonluk patlayıcının bulunduğu kamyonun infilak ettirilmesi neticesi 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayın üstünden 6 sene geçti.
Takip et
Dürümlü katliamının 6. yılında acılar ilk günkü gibi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK üyeleri, 12 Mayıs 2016 tarihinde Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Döşekkaya köyü yakınlarında yol çalışması yapan bir şirkete ait kamyonu gasp ederek ortalama 15 tonluk bombayı araca yüklemiş, bomba yüklü araç içindeki PKK’lılarla beraber Yenişehir ilçesine bağlı Tanışık Mahallesi’ne gelmişti. Köylülerin şüphelenmesi üstüne araçtaki PKK’lılar ile köylüler arasında münakaşa meydana gelmiş, olayın sonrasında teröristler, bomba yüklü kamyonu Dürümlü mezrasına doğru yönlendirmişti. Köylüler tarafından takibe alındığını ve kaçamayacaklarını anlayan PKK’lı teröristler, içinde 15 ton patlayıcı bulunan kamyonu infilak ettirmiş, olayda tamamı akraba olan 16 kişi ölmüş, 26 kişi de yaralanmıştı. Olayın üstünden 6 sene geçmesine karşın vatandaşların yüzlerinde ilk günkü acı hakim.

Dürümlü katliamının 6. yılında acılar ilk günkü gibi

“O acıyı birebir yaşadığım için unutamıyorum ölünceye kadar da unutamam”
Katliamda iki kardeşini ve bir yeğenini kaybeden Bayram Yaman engelli haliyle her hafta mezarlığa ziyarete geldiğini ve acılarının tazeliğini koruduğunu kaydetti. Yaman, “2016’da bizim olay oldu, 16 şehit verdik 35 yetim kaldı arkalarında. Hala da acımız taze, adeta dün olmuş gibi. Çocuklarına babalarının işe gittiğini belirtiyor anneleri, büyüyenlere ise artık yavaş yavaş öğretiyorlar. Ben o acıyı birebir yaşadığım için unutamıyorum ölünceye kadar da unutamam. Devletimiz sağ olsun terörü bitirmek üzere, inşallah kökünü kazacak. Devletimizin yanındayız onlar da bizim yanımızda. Allah haklarını onlara bırakmasın” şeklinde konuştu.

Dürümlü katliamının 6. yılında acılar ilk günkü gibi

Saldırıda yaşamını yitiren Mehmet Salih Yaman’ın oğlu Muhammed Yaman ise babasızlığın çok kötü bir şey olduğunu, babalar günlerinin buruk geçtiğini belirtti. Yaman, “Babasızlığı çok yaşıyoruz, her babalar gününde çevremdekiler babalarına hediyeler alıp bir etkinlik yapacaklarını söyleyince biz üzülüyoruz” diyerek konuştu.

Murat Başal

Dürümlü katliamının 6. yılında acılar ilk günkü gibi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.