adplus-dvertising

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

Eskişehir’de seyir halindeki bir belediye otobüsünün sürücüsü, telefonuyla ilgilendiği sırada duraktaki yolcuyu görmeden yoluna devam etti. Sonrasında öbür duraktan otobüse binen aynı yolcuyla münakaşa yaşayan sürücünün ani fren yaparak yolcuyu düşürme anı ve değişim noktasında çok sayıda otobüs sürücüsünün yolcuya linç girişiminde bulunduğu anlar kameralara yansıdı.
Takip et
‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, 10 Şubat günü yaşandı. Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler Sitesi’ndeki bir durakta Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı özel halk otobüsüne binmek için bekleyen Kadir Kocaoğlu (21), yaklaşan aracı görünce sürücüye durması için işaret etti. O sırada cep telefonuyla ilgilendiği anlar da otobüs kamerasınca kaydedilen sürücü Gökhan S. (36), durakta bekleyen Kocaoğlu’nu görmedi. Ardından site içerisindeki başka bir durağa koşan Kocaoğlu, otobüse yetişti. Otobüse binmesinin sonrasında sürücüye kendisi için neden durmadığını soran Kocaoğlu ile sürücü arasında münakaşa çıktı. Münakaşa sırasında sürücünün ani fren yaparak yolcu Kadir Kocaoğlu’nu araç içerisinde düşürme anı otobüste bulunan kameraya yansıdı.

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

Sürücüler tarafından linç girişimine uğradı, kafasına fırça sapıyla vuruldu

Kocaoğlu, seyir halindeyken devam eden münakaşa esnasında cep telefonuyla ilgilenmeye devam eden sürücü Gökhan S.’nin fotoğrafını çekti. Bunun üstüne Kocaoğlu’ndan çektiği fotoğrafları silmesini isteyen otobüs sürücüsü, değişim noktasına gelince araçtan inen yolcunun üzerine yürüdü. Kocaoğlu, öbür sürücülerin de üzerine yürümesiyle kaçmaya başladı. Çok sayıda otobüs sürücüsü, ortalama 100 metre ileride yakaladıkları Kocaoğlu’na linç girişiminde bulundu. Otobüs sürücüsü Gökhan S., arbede esnasında fırça sapı ile Kocaoğlu’nun kafasına vurdu. Otobüs sürücülerinin yolcunun üstüne yürüdüğü ve yolcunun koşarak kaçtığı anları, araç kamerası kaydetti.

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

Linç girişimini görüntüleyen muhabiri önlemeye çalışmışlardı

Öfkeli otobüs sürücüleri, olay yerinde linç girişimini görüntülemek isteyen İhlas Haber Ajansı Muhabiri Kazım Ulusoy’u da küfür ve hakaret içerikli sözlerle önlemeye çalışmıştı. Sürücülerin “seni linç ederiz” biçimindeki ifadeleri de kameraya yansımıştı.

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

Olayla alakalı soruşturma tamamlandı

Tarafların birbirinden şikâyetçi olması üstüne olayla alakalı soruşturma tamamlandı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 4. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede müşteki-sanık olarak yer verilen otobüs sürücüsü Gökhan S. hakkında, müşteki-sanık Kadir Kocaoğlu’na karşı ‘silahla kasten yaralama’ ve ‘birden fazla kişiyle tehdit” suçlarından 2 sene 6 aydan 6 sene 6 aya kadar hapis cezası talep edildi. Linç girişimi esnasında Kocaoğlu’na tekmeyle saldırdığı iddia edilen otobüs sürücülerinden müşteki-sanık Yunus D. hakkında ‘kasten yaralama’ ve ‘birden fazla kişiyle tehdit’ suçlarından 2 sene 4 aydan 6 seneye kadar hapis cezası istendi. Linç edilen müşteki-sanık Kadir Kocaoğlu hakkında ise ‘silahla tehdit’ suçlamasıyla 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası talep edildi.

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

İlk celse görüldü

Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesinde müşteki-sanıklar Gökhan S. ve Kadir Kocaoğlu duruşma salonunda hazır bulundu. Müşteki-sanık Yunus D. ise duruşmaya katılmadı.

“Ben kaçmaya çalıştım fakat üstüme geldiler”

Mahkemedeki ifadesinde çevredeki öbür sürücülerin kendisini darp etmeye çalıştığını ve başına süpürge sapıyla darbe aldığını belirten müşteki-sanık Kadir Kocaoğlu, “Olay günü ben adını sonradan Gökhan S. olduğunu öğrendiğim kişinin kullanmış olduğu belediye otobüsüne binecektim. El ettim fakat beni almadı. Daha ardından bir biçimde yetişip aynı otobüse tekrar bindim. Gökhan adlı şahsa hitaben ‘beni neden almıyorsun, soğukta bekletiyorsun’ diyerek söylendim. Ardından Gökhan adlı şahıs ani frenler yapmak suretiyle beni bulunduğum yerden düşürmeye çalıştı. Daha ardından ben elimdeki telefon ile Gökhan’ın görüntüsünü çektim ve kendisini şikâyet edeceğimi söyledim. Bunun üstüne Odunpazarı durağında otobüsü durdurdu. Sonra otobüs durunca birkaç kişi yanıma geldi. Ismini sonradan Yunus D. olarak öğrendiğim şahıs ve ismini bilmediğim başka bir şahıs bana vurmaya başladı. Gökhan da orada bulunan süpürge sapına benzer bir aletle bana vurdu. Yunus ise tekme attı. Ben şahıslardan kaçmaya çalıştım fakat üstüme geldiler. ‘Seni linç ederiz’ biçiminde sözler söylediler” şeklinde konuştu.

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

‘Duraktan almama’ tartışması, otobüs şoförlerinin linç girişimiyle sonuçlandı

“Bana el etmiş fakat ben dikkat etmediğim için görmemişim”

Mahkemedeki ifadesinde kendisini korumak için süpürge savurduğunu belirten otobüs sürücüsü müşteki-sanık Gökhan S., “Olay günü ben belediye otobüsü kullanıyordum. İsmini sonradan Kadir olduğunu öğrendiğim kişi bana el etmiş fakat ben dikkat etmediğim için görmemişim. Ardından otobüs ring yapıp geri geldiğinde aynı şahıs tekrar otobüse bindi ve biner binmez ‘beni neden almıyorsun, ben Sıraevler çocuğuyum, seni buralarda gezdirmem, çalıştırmam’ gibi sözler belirtti. Ben de kendisini görmediğimi ifade ettim. Sonra seyir halindeyken şahıs benim fotoğraflarımı çekti. Sürücü değişimi için durmuş olduğumuz durakta da bana hitaben ‘seni şikâyet edeceğim’ gibi sözler belirtti. Ben de kendisinden fotoğrafları silmesini istedim. O sırada bir tartışma meydana geldi. Sesi duyan sürücü arkadaşlar ne oluyor diyerek geldiler fakat kimse şahsa tehdit ve hakaret sözleri söylemedi. Bende kendisinde tehdit ve hakaret içerikli bir şey demedim. Kadir adlı şahıs gelen mesai arkadaşlarımı da görünce birden panikleyerek üzerimdeki bıçağı çıkardı ve bize doğru gösterdi. O sırada ben de kendimi korumak maksatlı orada büfenin önünde duran süpürge sapını aldım ve şahsa doğru salladım. Değip değmediğini bilmiyorum. Başkacada bir yaralamaya yönelik eylemim olmadı. Gelen arkadaşların da şahsa vurup vurmadığını görmedim” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 3 Ekim’e erteledi.

“Sürücü devamlı olarak telefonla uğraşıyor, trafik güvenliğini tehlikeye atıyor”

Müşteki-sanık Kadir Kocaoğlu’nun avukatı Semih Önpeker otobüs sürücüsünün sefer boyunca telefonuyla uğraştığını söyleyerek, “Müvekkilim otobüse binmek için işaret ettiği esnada, sürücü telefonuyla uğraştığı için kendisini görmüyor. Müvekkilim de güzergâh üstündeki öbür durağa koşuyor yetişebilmek için. Daha sonra otobüse binince aralarında bir tartışma oluyor ve sürücü müvekkilimi araç içerisinde düşürüyor. Bunun üstüne aralarında kısa bir münakaşa oluyor. Daha sonra Odunpazarı duraklarına gelindiğinde sürücü, kendisinin telefonla uğraşırken müvekkilim tarafından çekilen fotoğraflarını silmesini istiyor. O da silmeyeceğini söyleyince, oradaki öbür şoförlerle beraber müvekkilimin üstüne yürüyorlar. Müvekkilim de olay yerinden kaçıyor. Otobüs hareket merkezine yakın bir yerde sürücüler tarafından yakalanıyor ve linç ediliyor. Şu anda süreci takip ediyoruz. Belediyeye de lüzumlu şikâyetlerde bulunulacak. Bütün sorumlular hakkında da şikâyetçi olacağız. Kamera kayıtlarında da görüldüğü üzere sürücü devamlı olarak telefonla uğraşıyor. Müvekkilim tarafından uyarılmasına, şikâyetçi olacağını söylemesine karşın telefonu elinden bırakmadan değişim yerine kadar yoluna devam ediyor. Trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.