Dünyaya yaklaşan göktaşı hızla ilerliyor! NASA cüce gezegen sandı…

Bilim insanları tarafından daha önce cüce gezegen zannedilen devasa boyutlu bir gök taşının Güneş sistemine yaklaştığı açıklandı.
Takip et
Dünyaya yaklaşan göktaşı hızla ilerliyor! NASA cüce gezegen sandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özellikle büyük çaplı gök cisimlerini önceden belirlenip, çeşitli uyarılarda bulunuyor. Bu cisimlerden kimileri ise potansiyel tehlikeli sınıfında yer alıyor.

Bilim insanları ve astronomlar, geleneksel göktaşlarından 1000 kat daha büyük olan Bernardinelli-Bernstein adlı gök cisminin Güneş sistemine yaklaştığını duyurdu.

10 SENE İÇİNDE YAKINDAN GEÇECEK

Yetkililer, ortalama 96 kilometreye 196 kilometre boyutunda olan göktaşının Güneş sistemine doğru ilerlediğini ve Dünya’ya da ortalama 10 sene içerisinde ulaşabileceğini açıkladı.

Bilim insanlarının ilk başta büyük boyutları nedeniyle “cüce gezegen” olarak tanımladığı, fakat daha sonra göktaşı olduğu anlaşılan cisim, şu an için Dünya’ya herhangi bir tehdit yaratmıyor. Göktaşının Dünya’ya en yakın geçeceği tarihin ise 2031yılı olacağı tahmin ediliyor.

Göktaşını mesai arkadaşı Pedro Bernardinelli ile keşfeden Pennsylvania Üniversitesi’nden Gary Bernstein, “En büyük göktaşını ya da şu ana kadar incelenmiş en büyük göktaşını keşfettiğimiz için mutluyuz. Bu göktaşı Güneş sistemine 3 milyon seneden uzun bir süredir girmedi.” ifadelerini kullandı.

ÇARPMA İHTİMALİ 10 BİNDE BİR

Öte yandan uzmanlara göre bu tür objelerin Dünya’ya yüz senede bir çarpma olasılığı 50 binde bir. Rusya’nın Sibirya bölgesinde Tunguska’ya 1908 senesinde düşen göktaşı 40 metre genişliğindeydi ve bir kenti yok edebilecek kuvvette enerji ortaya çıkarmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.