Dünyaya göktaşı çarparsa ne olur? NASA plan yapıyor!

Bilim insanları NASA ve ESA'nın bünyesinde çeşitli simülasyonlar hazırlayarak dünyaya bir göktaşı çarpması halinde yaşanacakları öngörmeye çalışıyor. Türkiye ise olası bir çarpmada riskli bölge sınıfında yer alıyor.
Takip et
Dünyaya göktaşı çarparsa ne olur? NASA plan yapıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak 2019’un son günlerinde görülen ve hala gezegenimizin bir numaralı ortak gündeme olmaya devam eden koronavirüsü (Kovid-19) konuştuğumuz şu günlerde bilim dünyasından son derece ürkütücü bir açıklama geldi. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) görev alan bilim insanları yaklaşmakta olan bir asteroit için simülasyon yaptı.

Asteroidin Dünya’ya çarpması vaziyetinde olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil vaziyet planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması için neler yapılabileceği üstüne planlar geliştirdi. Çalışmada görev alan ekip, varsayımsal asteroit etki senaryosuna ‘2021 PDC’ ismini verdi. Bu senaryoya göre, gezegenimize 56 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit, 6 ay içinde Dünya’ya çarpacak.

Bilim insanları bu şekilde bir vaziyette asteroitin büyük bir nükleer patlama etkisi oluşturacağını ve korkunç neticelere neden olacağı konusunda fikir birliği yaptı.Elimizdeki teknoloji ile bu şekilde bir vaziyete karşı etkisiz kaldığımızın altını çizen ekip tek çözümün çarpışma bölgesinin erkenden tahliye edilmedi olduğunu bildirdi.

Bu da on milyonlarca kişinin evlerini hatta ülkelerini terk etmeleri manasına, başka bir deyişle gezegenimizin en büyük mülteci krizi manasına geliyor.

NASA YENİ PLANINI AÇIKLAMIŞTI

Gezegenimiz olası bir asteroit çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı? Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryo için Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) harekete geçmişti. NASA tam da bu konuda, göktaşı tehlikelerine nasıl karşı koyacağımızı açıklayan planlarını duyurdu. NASA’nın yeni yol haritası pek çok devlet kuruluşunun ortak çalışmasını ön görüyor.

İlk alınacak tedbir göktaşlarının takibe alınmasına yönelik teknolojilerin geliştirilmesi. 1990’lardan beri bu tip gök cisimlerini takip eden NASA, hem yeryüzünde, hem de yörüngede kuvvetli teleskopların kurulması düşünülüyor. İkinci adım çarpışmaların etkilerini tahmin edip modele dökecek programların geliştirilmesi olacak. Bu kapsamda bütün kurumlara veri gönderecek bu programlar, eş zamanlı bilgi akışı sağlayacak.

Üçüncü adımda çarpışmanın yaşanmaması için göktaşlarını durdurmak olacak. Bu maksatla göktaşlarıyla çarpışıp yok edecek yahut rotalarını değiştirecek.Dördüncü adım ulusların birbirleriyle etkileşim içerisine girmesini ve göktaşına karşı bütün gezegenin beraber çalışması hedeflenecek. Beşinci ve son hedefte ise bu adımların hiçbiri başarılamazsa yahut bu adımları uygulamaya zaman kalmamışsa insanların tahliye edilmesine yahut korunmasına yönelik.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.