Dünya’nın manyetik alanı neden zayıflıyor halen bulunamadı!

Yörüngedeki uydularda ve uzay araçlarında son zamanlarda yaşanan sorunlardaki artışın Dünya’nın manyetik alanının zayıflaması nedeniyle meydana geldiği anlaşıldı.

Bilim insanları Dünya'yı Güneş partüküllerinden ve kozmik radyasyondan koruyan manyetik alandaki zayıflamanın artarak devam ettiğini kaydediyor. Ne var ki, buna neyin sebep olduğu hala çözülemedi.

Dünya'nın son iki yüzyıl içerisinde yüzde 10 oranında manyetik alan kuvveti kaybına uğradığı öngörülüyor. Bu kaybın en yoğun olarak meydana geldiği bölge Afrika kıtası ile Güney Amerika kıtasını da içeren alan.

'Güney Atlantik Anomalisi' (GAA) olarak bilinen bu olay nedeniyle bölgedeki manyetizm son 50 senede ciddi değişime uğradı. Son 5 senede ise Güney Batı Afrika üstünde ikinci bir zayıf bölge oluştu. Uzmanlar böyle GAA'nın bir müddet sonra iki hücreye bölünebileceğini düşünüyor.

GAA Dünya çevresinde dönen uyduların teknik arızalar yaşamasına neden oluyor. Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) çalışan uzmanlar çok sayıda uydudan alınan verileri karşılaştırarak bu anomaliyi araştırmayı sürdürüyor.

Farklı manyetik alanları ve değişimleri kaydeden bilim insanları GAA'nın son 10 senede oluştuğunu ve son birkaç senede hızlanarak büyüdüğünü aktarıyor. Uzmanlar şuanda Dünya'nın merkezinde bu değişimlerin olmasına neden olan olguları anlamaya çalışıyor.

MANYETİK KURTUPLAR YER DEĞİŞTİRİYOR OLABİLİR Mİ?

Spekülasyonlardan biri; manyetik alanda meydana gelen zayıflığın manyetik kutupların yer değiştireceğinin işareti olduğu.

Dünya da dahil olmak üzere başka gezegenlerde ve yıldızlarda görülen bu tür değişimler bir anda olmuyor. Dünya'da da manyetik kutup değişimi birkaç yüzyıl boyunca yavaş yavaş meydana gelebilir. Bu yer değiştirme gerçekleşmeye başlarsa bir süreliğine Dünya üstünde pek çok noktada birden fazla sayıda kuzey ve güney manyetik kutup noktaları olacak.

ESA'dan yapılan açıklamalara göre Dünya hali hazırda bir sonraki manyetik kutup değişimi için geç bile kaldı. Bu tür bir olay genelde her 250 bin senede bir meydana geliyor.

ANOMALİ NE İFADE EDİYOR?

GAA yeryüzünde yaşayan insanlar için şuanlık ciddi bir problem değil. Fakat uzay sektöründe çalışanlar ve bizzat uzaya gidip gelenler açısından oldukça mühim bir sorun.

Ancak manyetik alan daha da fazla zayıflarsa kozmik radyasyon partikülleri gezegenin savunma mekanizmasını geçip daha alçak yörüngede yer verilen GPS'ten iletişime ve yayıncılığa pek çok alanda ve günlük yaşamımızı etkileyen uyduları bozmaya başlayabilir.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı