adplus-dvertising

Dünyanın gelir eşitsizliğini ‘yükleniyorlar’

Dünyanın en fakir ülkesi olarak kabul edilen Burundi’de içler açısı boyutta yaşam mücadelesi veriliyor. Burundi’de meydana gelen hayatlar dünyadaki gelir eşitsizliğini aydınlatacak biçimde ilerliyor. Aylık 15 dolarlık kazanç için ortalama 50 km baş üzerinde taşınarak yapılan yük taşımacılığı insanlığın belini büküyor.
Takip et
Dünyanın gelir eşitsizliğini ‘yükleniyorlar’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya kazanç dengesizliği tavan yaptı. Dolar milyoneri 56,1 milyon kişinin toplam servetten aldığı pay yüzde 45,8’e yükselirken, bazı ülkelerde 15 dolar kazanmak için verilen yaşam mücadelesi gelir eşitsizliğinin resmini çiziyor. Gelir eşitsizliğinin öbür bir resminde de zenginlik hakim. Dünya nüfusunun yüzde 1,1’ine denk gelen dolar milyoneri 56,1 milyon kişinin toplam servetten aldığı pay yüzde 45,8’e yükseldi. Ekonomi ve İş Incelemeleri Merkezi’nin (CEBR) raporuna göre, dünya ekonomisi GSYH’si ilk defa 2022’de 100 trilyon doları aşacak.

Rapora göre, dünya ekonomisi 2022’de ilk defa, önceki tahminlerden 2 sene önce, cari fiyatlarla 100 trilyon doları aşmaya hazırlanıyor. Küresel ekonomi artıyor fakat hanehalkının gelirden aldığı pay ile zenginlerin payları arasında makas giderek artıyor. Incelemelere göre dünyadaki bütün yetişkinlerin yüzde 55’inin net varlığı 10 bin doların altında kalıyor.

Dünyanın gelir eşitsizliğini ‘yükleniyorlar’

Dünyanın en fakir ülkesinde hayat mücadelesi veriyorlar

Dünya Bankası, IMF resmi raporlarına göre son 62 senedir dünyanın en fakir ülkesi seçilen Burundi’de yoksul halk, aylık 15 dolara her gün sırtlarında kilometrelerce yük taşıyarak geçinmeye çalışıyor. Bu uzun yürüyüşler 50 km mesafeyi buluyor. Ara Sıra bir şehir değiştiriliyor. 12 milyon nüfuslu Burundi dünyadaki gelir eşitsizliğini yansıtan örneklerden biri olarak kabul ediliyor.

Afrika’nın başka bir ülkesi Etiyopya’da da buna benzer vaziyet işliyor. Ülkede kahve işçileri tarlalarda günde 1 dolara çalışıyor. Dünyanın beşinci büyük kahve üreticisi olan ülkede ortalama 15 milyon kişi bu sektörde kazandığı parayla geçimini sağlamaya çalışıyor.

Dünyanın gelir eşitsizliğini ‘yükleniyorlar’

1 dolar için madenlere giriyorlar

Dünyadaki eşitsiz kazanç yetişkinler kadar çocuklara da yansıyor. Özellikle Afrika’da dev küresel markalar için çalıştırılan çocuk işçiler adaletsiz gelir dağılımına ışık tutuyor. Orta Afrika ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde günlük 1 dolara madenlerde çalışan çocuklar parasal ve refah dengesindeki eşitsizliği gözler önüne seriyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre Kongo’nun güneyindeki madenlerde ortalama 40 bin çocuk çalışıyor. Bu çocukların günde 1 yahut 2 dolar kazanması için ara sıra 24 saate kadar varan süre boyunca madende çalışması gerekiyor. Bazı çocukların daha 7 yaşında olduğuna dikkat çekiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.