Dünyanın En Yaşlı Gorili Trudy, 63 Yaşında Öldü!

Yaşayan en yaşlı goril olduğu düşünülen Trudy, ABD’nin Arkansas eyaletindeki Little Rock Hayvanat Bahçesinde öldü.

63 yaşındaki goril, Little Rock Hayvanat Bahçesinde hayatının tamamını esaret altında geçirdikten sonra öldü. 1988 yılında Buffalo Hayvanat Bahçesi’nden Little Rock Hayvanat Bahçesi’ne getirildi ve 31 yıl boyunca burada yaşamını sürdürdü. Little Rock Hayvanat Bahçesi Müdürü Susan Altrui, “Trudy hakkında paylaşabileceğimiz çok fazla anımız, hikayemiz ve komik olaylarımız var. O harika bir gorildi. Little Rock Hayvanat Bahçesi ailesinin değerli bir üyesiydi” diye konuştu.


Little Rock Hayvanat Bahçesi Müdürü Susan Altrui, Trudy’i özleyeceklerini ve yokluğunu derinden hissedeceklerini söyledi. Trudy’nin bakıcılığını üstlenen Tanner ise, “Haberi aldığımda çok ağladım. O benim için bir insandan farksızdı. Tam bir “patron” karakterine sahipti. Ama beni çok sevdiğini bana hep hissettirdi” diye konuştu. Maymunlar konusunda önemli araştırmalar yapan maymun uzmanı Catherine Tidwell, Trudy’i “Kraliçe” olarak tanımladı. Tidwell, “Trudy’de normalde dişi gorillerde görmediğimiz bir liderlik ruhu vardı. Erkek gorillerin hepsine hükmediyordu” dedi. Trudy’nin hasta olan başka goriller gördüğü zaman yardım çağırmak için uğultulu bir ses çıkardığı da belirtildi.

VAHŞİ YAŞAMDAN GELMİŞLERDİ

Başka bir yaşlı goril olan Vila ise 60 yaşındayken San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkı’nda vefat etmişti. Ocak ayında gerçekleşen ölümle birlikte dünyanın en yaşlı ikinci gorilinin öldüğü duyurulmuştu. Vila, 1957 yılında Kongo’da doğmuş ve tıpkı Trudy gibi vahşi yaşamdan getirilen gorillerden birisiydi. Hayvanat bahçelerinde yaşayan gorillerin çoğunun oralarda doğduğu ve öldüğü biliniyor. Vahşi yaşamdan alınıp getirilen gorillerin sayısı da bu tarz ölümlerle gün geçtikçe azalıyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı